Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Bocsánatot kértek az elfeledett ausztráloktól

2009. november 16. 15:14 The Daily Telegraph, MTI

Bocsánatot kért Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök azokért a szenvedésekért, amelyeket évtizedeken át kellett elviselniük a Nagy-Britanniából Ausztráliába telepített, gyakorta családjaiktól elszakított gyerekeknek.

<

Kevin Rudd bocsánatkérése az ausztrál parlamentben hangzott el, ahol mintegy 900 "elfeledett ausztrálnak" nevezett személy gyűlt össze, hogy meghallgassa a miniszterelnök szavait. Rudd bocsánatkérését élőben közvetítette az ausztrál állami televízió. A kormányfő a történem gyalázatos szakaszának nevezte a kitelepítési programot, amely szenvedést és érzelmi sérülést okozott az elhurcolt gyerekeknek. "Szégyenkezve tekintünk vissza arra, ahogyan sokukat megfázva és éhesen hagytak magukra, nem volt hová menniük és nem volt, egyáltalán nem volt kihez fordulniuk" - hangoztatta Kevin Rudd.

Az egykori brit és ausztráliai kormány közös migrációs projektjének jegyében 1930 és 1970 között több ezer gyermeket vittek a válságtól és háborútól sújtott, nélkülöző Nagy-Britanniából - illetve Máltáról, amely akkor még brit gyarmat volt - a biztonságot nyújtó Ausztráliába. Részint brit szülők küldték oda önként a gyermekeiket, hogy megkíméljék őket a veszélyektől és a nélkülözéstől, részint viszont árvákat, illetve olyan kallódó gyermekeket is begyűjtöttek a hatóságok, akiknek éltek ugyan a hozzátartozói, de a háborús káosz elsodorta őket egymástól.

Egy 2001-es jelentés szerint 6 ezer és 30 ezer közé tehető azoknak a gyerekeknek a száma, akik így kerültek Ausztráliába, amely akkoriban valósággal éhezett a bevándorlókra mint azonnali vagy leendő munkaerőre. Ezért a kallódó gyermekekkel elhitették, hogy árvák, és elhelyezték őket árvaházakban. Az ausztrál központi kormány a hat szövetségi államra bízta a róluk való gondoskodást. Sok helyütt méltatlan, durva bánásmódban, fizikai bántalmazásban, lelki terrorban volt részük, és előfordultak szexuális visszaélések is velük szemben.

A migrációs program közel 7000 túlélője ma is él még Ausztráliában.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Bocsánatot kértek az elfeledett ausztráloktól

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. nyár: Hírhedt emberrablások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra