Alkotói lábnyomait fedezték fel egy izraeli mozaikpadló alatt
2009. október 15. 16:45 MTI, Háárec
Az ókori művészek lábnyomait fedezték fel egy 1700 éves mozaikpadló alatt Izraelben.
A 180 négyzetméteres ókori mozaik a legnagyobb és a legpompázatosabb mindazok közül, amelyek eddig Izrael területén előkerültek. Az ókori művészek igen részletesen ábrázolták az emlősöket, a madarakat, a halakat és a növényeket, akárcsak a korabeli hajókat.
A feltételezések szerint a mozaikpadló egy római kori tehetős személy villáját ékesíthette. A leletet még 1996-ban fedezték fel a Tel-Avivtól 15 kilométerrel dél-keletre fekvő Lód városában, akkor azonban nem volt pénz az államegóvásra, így az ókori műremeket újból betemették. Tizenhárom évvel később tárták fel újra a mozaikpadlót, hogy óvatosan felszedjék, majd Jeruzsálembe szállítsák konzerválás céljából.
Amikor a szakemberek óvatosan kezdték elválasztani a mozaikot az alapzattól, meglepődve fedezték fel a lábnyomokat a gipszágyon. A lenyomatok sokaságából ítélve egy csoport dolgozott az alkotáson. Az ókori művészek némelyike szandált viselt, mások mezítláb dolgoztak. Az archeológusok megállapították, hogy az antik mozaikkészítők a mai 34-es, 37-es, 42-es és 44-es cipőméretnek megfelelő lábbelit viseltek.
A lenyomatokból ítélve csupán az egyik művész lábbelije emlékeztet a modernkori szandálokra.