Bronzkori embereknek öltözhetünk Százhalombattán
2009. szeptember 11. 17:05
Őskori környezetbe röpíti vissza a látogatókat vasárnap a százhalombattai Régészeti Parkban nyíló Viselettörténet című kiállítás, amely a bronzkorban itt élt elődök divatjába kalauzolja el az érdeklődőket.
A négyezer évvel ezelőtt e helyen élt népek nevét sem tudjuk, írásos emlékek sem maradtak fenn ezekből az időkből, ám az ásatások során előkerült edénytöredékeken fellelt ábrákból a régészek kikövetkeztetik, miként éltek és öltözködtek elődeink.
E szerint gyapjúból készült ruhákban, főként tunikában jártak, a férfiak bronzból készült lábszárvédőt hordtak, a nők pedig állatfigurákkal, geometriai ábrákkal díszített karkötőt viseltek. A színezéstechnika már akkor magas színvonalon állt, a ruhákat általában barnára, és annak különféle árnyalataira festették.
A Régészeti Parkban hét éve próbálják rekonstruálni, hogy milyen festékanyagot használtak a valaha itt élt emberek. A park területén kis parcellákat ültettek be különféle őshonos növényekkel, és ezek kivonataiból állítják össze a több ezer évvel ezelőtti festékanyagokat. Jelenleg már - amint a kiállításon is nyomon követhető - 280-féle színt, illetve árnyalatait tudták előállítani.
Így például a diólevélből a barna, a szőlőlevélből az okker, a gyalogbodzából a zöld színt "varázsolták" elő, ehhez az árnyalatok megkülönböztetésére ecetet, vizeletet és különféle más folyadékokat, ezek más-más arányait használták fel az akkor divatdiktátorok. Ezekből a természetes anyagokból színezett ruhákat élő modellek mutatják majd be az időutazás résztvevőinek.
A kiállítás a hajdani kézműves mesterségekkel is megismerkedteti a látogatókat, így a gyapjúkártolás, a fonalsodrás, a szövés, a lepénykészítés fogásait, szerszámait is bemutatják.