A tenger fenyegeti a kőkori brit falut
2009. augusztus 5. 10:58 BBC News
Az Orkney-szigeteken található Skara Bae Európa egyik legjobb állapotban megmaradt, és gondosan feltárt kőkori települése. Az egykori romok azonban alig pár méterre vannak a tengertől, így azokat a klímaváltozások miatt emelkedő vízszint mellett a part menti erózió is komoly veszélybe sodorhatja.
A szakértők legújabb becslései szerint csak Skóciában nagyjából 10 ezer történelmi helyszínt veszélyeztet a pusztulás: azok nagy részénél ez komoly probléma, hiszen sem feltárva nincsenek, sem megvédésükre nem születtek tervek.
Komoly veszély fenyegeti az egyik turistaszenzációt, a neolitikus mindennapokat felelevenítő Skara Bae-t is, ahol az egykori épületek maradványai viszonylag épen vészelték át az elmúlt évezredeket. A település elnéptelenedése után a romokat belepte a föld és benőtte a fű - ez a két tényező pedig minden örökségvédelmi előírásnál jobb védelmet nyújtott.
Azzal ugyanis, hogy a maradványokat feltárták, egyben ki is tették az időjárási viszontagságoknak, mintegy előkészítve azok pusztulását. A régészek emellett próbálják megóvni a település maradványait a part menti eróziótól is, ami az elmúlt évszázadokban az egykori épületek nagy részé tmár úgyis eltüntethette.
Bár a Historic Scotland örökségvédő szervezet egy négy méter magas fallal próbálja elejét venni a pusztulásnak, a szervezet helyi szakérője, Stephen Watt szerint ez édeskevés. A viharok ugyanis komoly károkat okoznak az építményben, ahogy a tenger is sokszor alámossa a építményt. A szervezet ezért most a környező partokat vizsgálva arra a kérdésre szeretne választ kapni, hogy hol a legerősebb az erózió, és az milyen mértékben fenyegeti a romokat.