Háborúk és fegyverek, avagy ami kimaradt a tankönyvekből
2009. július 14. 08:56
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Kossuth Lajos hadtudományi kara hadtörténelem címmel akkreditált pedagógus-továbbképzési programot indít az általános és középiskolai történelem szakos tanároknak.
Az általános és a középiskolai történelem tananyag jelentős hányada hadtörténelmi vonatkozású, vagyis háborúk, csaták eseményeit említi, esetenként mutatja be. Ezek oktatása elkerülhetetlen, hiszen a háborúk, forradalmak és szabadságharcok fontos fordulóponkat jelentettek emberiség történelmében. Ennek ellenére a főiskolák és egyetemek történelem szakos képzésein alig található olyan hadtörténelmi képzés, amely a háborúk belső összefüggéseivel, fogalomrendszerével, hadseregszervezéssel, katonai vezetéssel foglalkozna.
A tanárok ennek megfelelően elsősorban eseménytörténetet taníthatnak, amely azonban aligha felel meg a korszerű oktatásmódszertani felfogásnak. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtörténelem tanszékének munkatársai ezért gondolták, hogy érdeklődésre tarthat számot egy olyan akkreditált képzés, amely bővíti tanárok hadtörténelmi ismeretei.
A továbbképzési program tehát az általános és középiskolai történelemanyag hadtörténelmi részeinek oktatásához kíván hadtudományi és hadművészeti alapokat biztosítani, illetve olyan módszereket, melyek érthetőbbé, érdekesebbé és könnyebben elsajátíthatóvá teszik a tantárgyrészeket. Mindemellett külön tematikai egység foglalkozik a magyar és a helyi katonai hagyományok ápolásának elméleti és gyakorlati kérdéseivel, mely az órán kívüli foglalkozások, tanulmányi kirándulások és egyéb rendezvények szervezési feladatait kívánja segíteni, könnyebbé tenni.
A képzés elméleti (hadtudomány és hadművészet alapjai, a hadművészet története) és gyakorlati jellegű (a katonai események rekonstruálásának módszertana, a magyar katonai hagyományok ápolása) tanegységekből áll. A gyakorlati órák megtartását az egyetem gyakorlóterein, illetve a komáromi Monostori-erődben, illetve környékén tervezik. A képzést 4X30 óra, négy szemeszter keretében tervezik, és a szervezők reményei szerint 20-25 fős csoportokban, félévenként 3-4 alkalommal történő találkozással. A továbbképzés sikeres teljesítése után az alapítóegyetem tanúsítványt ad ki.
További részletek