Megújul az esztergomi bazilika alatti pincerendszer
2009. június 26. 15:11 MTI
Bemutatták csütörtökön az esztergomi bazilika feljárója alatt lévő, 3700 négyzetméteres pincerendszert, amelyet 772 millió forintos uniós támogatással a magyar borkultúra és turizmus központjává alakítanak.
A létesítményt az 1800-as évek végén hozták létre az esztergomi érsekség területéről érkező borok tárolására. A most megkezdődött átépítés 2010 májusában fejeződik be. A 11 méretes belmagasságú, téglaboltívekkel kirakott pincerendszerben turisztikai fogadó központot alakítanak ki Esztergom és a régió bemutatására.
A pince alagútszakaszán bemutatják a történelmi Magyarország 12 borvidékét, a látogatók 180 válogatott magyar bort kóstolhatnak és vásárolhatnak. A létesítmény másik szárnyában interaktív borászati kiállítást rendeznek be, illetve felújítják a Prímás Pince éttermet, valamint szaküzletet nyitnak, amely a kóstoltatott borokat és a Vinum Primatis, azaz a Prímás bora borcsaládhoz tartozó termékeket forgalmaz.
Erdő Péter bíboros 2007 májusában hozta létre a Prímási Borrendet a Kárpát-medence szőlészeti, borászati örökségének feltárására, a minőségi bortermelés támogatására és a kulturált borfogyasztás terjesztésére. A Prímási Borrend a Vinum Primatis márkanéven olyan válogatás forgalmazását segíti, amely a magyar borászat legnívósabb termékeiből kerül ki. A Prímási Levéltár bortári számadásai szerint még a 19. században is szerepe volt a bornak mint természetbeni juttatásnak. A bazilika karigazgatójának 1873-ban egy évre 11,48 hektoliter bort utaltak ki. Egy zenész 1-4 hektoliter, egy énekes 1-2 hektoliter fehérbort kapott.
A listák név szerint felsorolták a művészeket, a karnagytól az orgonafújtatóig. Az iratokban a borhasználat egészen egyedi esete is előfordul, 1876-ban a Prímási Számvevői Hivatal részére két liter vörösbort adtak ki tinta készítésére.