Navajo füstjeleket elemeztek a kutatók
2009. május 19. 13:48
Az amerikai régészek lelkes önkéntesek bevonásával a múlt hét végén arra a kérdésre próbáltak választ keresni, hogy milyen füstjeleket használhattak a navajo őslakosok.
A régészek szerint a navajo őslakosok 300 évvel ezelőtt több mint 200 pueblitos-t, azaz a San Juan fennsíkra néző őrtoronyot építettek, amely a spanyol hódítók és a környező törzsek ellen szolgált volna védelemül. Ron Maldonado, a Navajo Nemzeti Történeti Megőrzési Hivatal programvezetője szerint veszély esetén ezekbe az őrtornyokba lehetett felmászni, és a létrát felhúzva elbújni az ellenség elől.
A kutatók szerint az Új-Mexikó, Arizona, Colorado és Utah határán lévő létesítményekből a navajók füstjelekkel jelezhették a távoli helyek számára, hogy baj van. Jim Copeland régész szerint az 1990-es évelején már bebizonyították, hogy a hasonló jelzőrendszer elméletileg működhet, ám a kutatók most az új helyszínek feltárása után arra is kíváncsiak lettek, hogy miként lehetett dekódolni ezeket a jeleket.
A számítógépes algoritmusok ebben is segíthetnek: erre azért is szükség lehet, mert egy bizonyos távolságból már nem lehetett pontosan észlelni, hogy honnan is érkezhet a füst. Az önkéntesek és régészek ezért a múlt hét végén kivonultak a sivatagba, hogy a Dinetah nevű térségben, a navajók ősi területén teszteljék az egykori vészjelek hatásmechanizmusát.
A terület korábbi régészeti, majd a leletek dendrokronológiai vizsgálatai kimutatták, hogy ott már az 1700-as évek elején is éltek, ám a korai társadalmak szerveződését, vagy a közösségek egymás közötti kapcsolattartását és kommunikációját nem sikerült megfejteni: a remények szerint most erre is sor kerülhet majd. A kísérlet eredményeiről későbbre ígértek tájékoztatást.