Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hamisítvány lehet Nofertiti büsztje

2009. május 7. 10:40

A Berlinben látható, 3400 évesnek hitt ókori mellszobor valójában csak egy 1912-ben készített hamisítvány, amelyet azért készítettek, hogy az ókori egyiptomiak festékanyagainak hatását teszteljék - állítja Henri Stierlin svájci művészettörténész.

<

A művészettörténész a svájci francia nyelvű rádió és televízió producere és rendezője, önmagát az ókori civilizációk összehasonlító történészének nevezi. Az egyiptomi, közel-keleti és ősi iszlám műtárgyak szakértőjeként is ismert Stierlin legújabb könyvében azt állítja, hogy a jelenleg a berlini Altes Museumban látható szobrot Ludwig Borchardt régész utasítására készítette egy Gerardt Marks nevű művész, ezért teljességgel valószínűtlen, hogy az eredeti szoborral lenne dolgunk.

A szakember értelmezése szerint a régész az általa helyesnek gondolt Nofretiti-képmást gyártatta le, illetve ezen igyekezett kikísérletezni, mire használhatták az ásatásokon talált festékeket. 1912. december 6-án azonban a replikát már eredetiként adták át egy német arisztokratának, a régész pedig semmit nem tett ennek megakadályozása érdekében.

Stierlin egyébként negyedszázada kutatja a témát, és több bizonyítékot is talált tézise igazolására. A büsztnek ugyanis hiányzik a bal szeme, amelyet sose faragtak ki. Ez ugyanakkor sértés az ókori egyiptomiakkal szemben, akik szerint a szoborba az adott személy lelke költözhet. Ráadásul a vállvonal a 19. században megszokott Art Nouveau stílus szerint készült, míg az egyiptomiak vízszintesen csapták le szobraik és képeik vállait. A kérdés megoldását nem segíti, hogy a büsztöt nem lehet datálni, mivel kőből készült, amit aztán befestettek: a festékek egy része táadásul eredeti, hiszen kikeverésükhöz a sírokban talált pigmenteket használták fel.

Stierlin értelmezését a szobor megtalálásának körülményei is alátámasztják, hiszen az ott jelenlévő francia régészek egyáltalán nem számoltak be hasonló leletekről, és a legkorábbi tudományos elemzés 1923-ban készült a szoborról, a felfedezés után 11 évvel. Ez azért is meglepő, mert egy ilyen büszt felfedezése Tutanhamon sírjának megtalálásával is vetekedett.

Egyiptom a szobrot egyébként 1923-as bemutatása óta visszaköveteli, annak ellenére, hogy jelenlegi múzeumában hamarosan új helyen lesz majd látható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hamisítvány lehet Nofertiti büsztje

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra