Megismerhetjük a görög diaszpóra féltve őrzött műkincseit
2009. március 18. 11:48
Magyarország épített örökségének és műkincseinek gazdagsága közismert és elismert. A múltba visszapillantva ennek megteremtésében jelentős szerepet játszott az a bevándorló görög népcsoport is, melyet az utókor az ún. első görög diaszpóraként ismer. Az ő örökségüket mutatja be a Budapesti Történeti Múzeum nagyszabású kiállítása.
A 17. század végén, és a 18. század elején nagyobb számban betelepülő görögök meghatározó szerephez jutottak a török hódoltság utáni újjáépítésben, újjáéledésben. A vállalkozó szellemű és a kockázattól sem visszariadó görögség a reformkori fellendülés meghatározó mecénásává vált: támogatták – többek között – a Lánchíd megépítését, a Ludovika és a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását. Egyházi, képzőművészeti és irodalmi hagyatékuk ma is egyedülálló a régióban.
A Budapesti Történeti Múzeumban megrendezésre kerülő nagyszabású kiállítás az első magyarországi görög diaszpóra kulturális, szellemi, egyházi és tárgyi emlékeit mutatja be. Olyan közismert épületekkel, műemlékekkel találkozhat a látogató, amelyekről korábban talán nem is sejtette, hogy a hazai görögség neves vagy névtelen személyeihez fűződik. A gazdag emlékanyagban a közgyűjteményeknek, egyházi gyűjteményeknek és nagyvonalú magángyűjtőknek köszönhetően sok olyan féltve őrzött műtárgy is megjelenik, amely mindeddig nem került a nagyközönség elé.
A görög ortodox diaszpóra Magyarországon a 17-19. században.
Budapesti Történeti Múzeum - Budavári Palota
Megtekinthető: 2009. április 2. - július 2.