Fogaikat is használták a munkához a Leégett Város lakosai
2009. február 2. 12:10 MTI
Tartalék "kézként" használták fogaikat az úgynevezett Leégett Város lakosai - derült ki az Irán délkeleti részén lévő ötezer éves település feltárása során, amelyet immár tizenkettedik éve egy olasz-iráni régészeti expedíció végez.
A Leégett Város Zábol városától 57 kilométerre fekszik. A település, amelynek alapítását i.e. 3200-ra datálják, mintegy 150 hektáros területet foglalt el, s az urbanizáció hajnalának egyik legnagyobb városa volt. Háromszor égett porig, s háromszor épült újjá, míg i.e. 2100-ben végleg elhagyták lakói, ekkortól nevezik Leégett Városnak.
A decemberben kezdődött 12. ásatási szezonban az ősi nekropolisz feltárása során fedeztek fel az archeológusok 52 csontvázat, amelyek vizsgálatától a település egykori lakosainak várható élettartamáról, betegségeiről remélnek információt. "A fogak munka közbeni használata igen elterjedt volt a helyi mesteremberek körében" - nyilatkozta Farzad Foruzanfar antropológus, az expedíció vezetője. A városlakók a fogaikat szövés és kosárfonás közben alkalmazták, ahogy segítségükkel művészeti alkotásokat is létrehoztak.
A városlakók fogazatán ugyanis különféle alakú kopásokat fedeztek fel a régészek. Ezek súrlódás következtében keletkeztek, miközben a legyezőpálma előzőleg nyállal puhított rostjait húzták. Az antropológus szerint a fogakat más mesterségek művelői is használták munka közben, s az erre utaló jeleket mindkét nem képviselőinél felfedezték.