Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Társadalmi párbeszéd a vitatott emlékművekről

2009. január 30. 13:26 MTI

Az Európa Tanács (ET) országaiban a lehető legszélesebb körben folytassanak társadalmi párbeszédet az ellentmondásosan megítélt emlékművekről - szorgalmazta Eörsi Mátyás. Az SZDSZ országgyűlési képviselője, az ET parlamenti közgyűlésének liberális frakcióvezetője csütörtökön Strasbourgban határozati javaslatot terjesztett a közgyűlés elé arról, hogy miként közelítsék meg ezt a kérdést a 47 országot átfogó szervezet azon tagállamaiban, ahol ilyen, vitatott emlékművek találhatók. A javaslatot a közgyűlés meg is szavazta.

<

Sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a javaslat kidolgozásának gondolata a tallinni szovjet katonai emlékmű eltávolításával kapcsolatos észt-orosz vitában fogant, de az előterjesztés átfogóan tárgyalja a problémát. Nyugat-Európában - tette hozzá - a második világháború után a demokratikus társadalmak szembe tudtak nézni múltjukkal, de a kontinens keleti felében a náci megszállást csaknem azonnal szovjet megszállás követte, így ezekben az országokban sok olyan emlékművet emeltek, amelyeket a társadalom egy része a felszabadulás, más része a diktatúra emlékművének tekint.

A liberális politikus felhívta a figyelmet arra, hogy Spanyolországban a diktatúra békés körülmények között történt felszámolása után még három évtizedig nem nyúltak a francóista emlékművekhez, mígnem José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök úgy ítélte meg, hogy erre már megérett a spanyol társadalom. Eörsi előterjesztése szerint világosan meg kell különböztetni egymástól a katonai temetőket és a győzelmi, hősi emlékműveket, oly módon, hogy az előbbiek esetében a kegyeleti szempontokra tekintettel szigorúan be kell tartani a nemzetközi, illetve kétoldalú megállapodásokat.

Az utóbbiak esetében a magyar képviselő szerint történészek, a civil társadalom és a politikai élet szereplőinek bevonásával, konferenciákkal és kollokviumokkal, széles körű társadalmi viták nyomán kell eldönteni, mi legyen az emlékművek sorsa. Az indítvány értelmében ehhez célszerű lenne európai szakértői központot létesíteni, amely segítségére lehetne az ET-tagállamoknak. A szöveg sajnálattal állapítja meg, hogy mindeddig nem sikerült összeállítani az ET-tagállamokban található háborús temetők teljes listáját, és javasolja ilyen jegyzék összeállítását az emlékművekről is. A szöveg javasolja, hogy a tagállamok fontolják meg ezzel a problémakörrel kapcsolatban történelmi múzeumok létesítését.

Az előterjesztés fő célja - hangsúlyozta Eörsi Mátyás a sajtótájékoztatón - az, hogy a vitatott megítélésű emlékművek ügyét kivonják a társadalmi feszültséget és gyűlölködést keltő tényezők közül, vagyis hogy a társadalmi megbékélés ügyét szolgálják. Emellett - tette hozzá - el kell kerülni, hogy az emlékművek kapcsán az államközi kapcsolatokban feszültséget szítsanak, más államokkal szembeni politikai célokat kövessenek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Társadalmi párbeszéd a vitatott emlékművekről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra