Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Milyen állat jelképezze Európát?

2009. január 18. 18:04 MTI

Az amerikaiak jelképe a sas, a kínaiaké a panda, a franciáké a kakas - de mi legyen Európáé? Miután az Európai Bizottság 2009-et a kreativitás és az újítás évévé nyilvánította, a Párizsban megjelenő International Herald Tribune is előállt egy eredeti indítvánnyal: válasszon magának az öreg kontinens is jelkép-állatot. Az ötletet a lap eljuttatta az Európai Parlament (EP) alkotmányos ügyekkel foglalkozó bizottságának is.

<

Az újság szerint "Európa állatának" kijelölése jól jönne azt követően, hogy az unió jelképéül választott tizenkét csillagos zászló és Beethoven örömódája, mint himnusz, elveszti hivatalos státuszát: miután a franciák és a hollandok elutasították az európai alkotmányos szerződést, a pótlására hivatott lisszaboni szerződésben már nem történik róluk említés. Igaz, az EP falain belül ennek ellenére használják ezeket a szimbólumokat, amelyek, hangoztatják, "Európa lelkét testesítik meg".

A Párizsban megjelenő angol nyelvű amerikai lap emlékeztetett arra, hogy a heraldikai hagyományoknak köszönhetően szinte minden EU-tagállamban fontos szerepe van az állat-jelképeknek. Az erős és bölcs oroszlán ott trónol a finn, a spanyol, a brit és a cseh címerekben, a sas a Rajnától keletre uralkodik, a németek, osztrákok, lengyelek ragaszkodnak az erő és a méltóság e jelképéhez. A franciák szívesen jelenítik meg magukat a büszkén kukorékoló kakassal.

Az IHT által benyújtott javaslatban az első helyen a bika szerepel, mivel a görög mitológiai hősnőt, Európa föníciai hercegnőt Zeusz főisten az ő képében közelítette meg és rabolta el - erre számos műalkotás emlékeztet. Giscard d'Estaing volt francia elnök, aki az európai alkotmány szerkesztését irányította, a maga részéről a sárkányteknőst választotta: a kínai mitológiai állat a célját elérő óvatos megközelítést testesíti meg szemében - ám az alkotmány mégsem volt sikeres.

Mario Telo, a brüsszeli szabadegyetem politika-professzora az igazi teknőst javasolja, amely "erős és nem agresszív", Alain Guggenbühl, az európai közigazgatási intézet vezetője hasonló okokból az elefántot, amely "robusztus, de helyét lassan változtató állat". Sajnos, a teknős néma, az elefánt pedig nem honos Európában. Az utóbbi persze az oroszlánra is igaz. Jo Leinen, az EP alkotmányügyi bizottságának elnöke a maga részéről a béke jelképét, a galambot támogatná, mert az unió a háború elutasításából született. Eric Baratay történelemtanár szerint a bagoly, a bölcsesség jelképe lenne a jó választás, már csak azért is, mert a görögök jelképes madara.

Az alkotmányügyi bizottságban néhány euroszkeptikus képviselő gúnyosan a rákot, a sündisznót és a lajhárt is javasolta. Végül a bika és a galamb nyerte el a legtöbb képviselő támogatását. Az aréna hívei az előbbiért lelkesedtek, mások azonban agresszívnak tartották, a galamb hívei a béke jelképeként Picasso által rajzolt híres madarat javasolták, amely azonban mások szerint nem túl eredeti. Nem könnyű választani.

A lap új ötlete: döntsenek a témáról maguk az európaiak. Erről szavazni "szórakoztatóbb és kevésbé fárasztó, mint az alkotmány 448 szakaszáról."

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Milyen állat jelképezze Európát?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra