Íróasztal rejtette a legfontosabb angol régészeti kincseket
2008. október 24. 11:37 The Daily Telegraph
Negyven éve rejtőzik egy íróasztal mélyén az a fantasztikus kincs együttes, amelyről most az is kiderült, hogy akár Nagy-Britanniai történetének legfontosabb régészeti anyaga is lehet.
A leleteket a Cardiffi Egyetem szakértője, Niall Sharples találta meg, amikor megkapta új helyét, és elődje asztalfiókjában felfedezte a tárgyakat.
Az eredetileg Írország területéről származó, ám a korban igencsak népszerűnek számító arany brossokból, és egy különleges markolatú, 20 centis bronz pengéből álló gyűjteményt a régészek a Bush Barrow néven ismert, Wiltshire melletti temetkezési domb feltárásakor találták meg 1808-ban, ám akkor nem ismerték fel a jelentőségét. A kutatók egy 4000 évvel ezelőtt eltemetett, harcos törzsfő temetkezési helyét vizsgálták.
Az 1960-as években a tárgyakat az egyetemen tanító Richard Atkinson kapta meg elemzésre, akit szakmai körökben a Stonehenge és Silbury Hill környékén folytatott ásatási miatt ismernek és tisztelnek. Atkinson bizonyosan tisztában volt a leletek értékével, ám halálával a kincsek asztalának mélyén maradtak, és utódja, a 2005-ben elhunyt John Evans sem bolygatta azokat.
A helyszínen talált más tárgyakkal együtt azonban már kirajzolódnak az egykori mindennapok: a leleteket most a Wiltshire-i Örökségi Múzeumban mutatják be. A szakértők szerint a leletek alapján a Salisbury-síkságon és egész Angliában ez lehetett a valaha ismert leggazdagabb bronzkori temetkezés. Eszerint nagyon sok tehetős ember temetkezett a ceremoniális központként is ismert neolitikus kőkör környékén.