Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ügynökmúlttal vádolják Kárpáti György vízilabdázót

2008. október 8. 17:33 MTI

A Kádár-rendszerben végzett ügynöki tevékenységgel vádolta meg a Hírszerző hírportál szerdán Kárpáti György vízilabdázót, aki az MTI-nek elmondta: semmi nem igaz a vádból, és becsületsértés miatt pert indít a cikk írója ellen.

<

"Közel negyedszázadon át, 1962 decemberétől egészen 1987 nyaráig működött együtt a pártállami titkosszolgálattal a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kárpáti György" - írta a Hírszerző internetes portál a birtokába került úgynevezett 6-os karton alapján, amely a sportoló "szolgálati útját" foglalja össze. A Hírszerző információi szerint Kárpáti első komoly küldetése az 1964-es tokiói olimpia idejére tehető; tartótisztje ekkor elégedettségét fejezte ki az ez idő tájt a kémelhárítás kötelékében dolgozó "Halasi" fedőnevű ügynök ténykedése láttán.

A tokiói küldöttség tagjai körében végzett operatív munkát Stoll Dániel rendőr őrnagy koordinálta, aki - a portál közlése szerint - a játékok lezárása után így összegezte tapasztalatait: "több olyan kapcsolatunk volt, akik igen eredményesen és odaadóan segítették az operatív munkát. Így nagyon lelkiismeretesen és jól dolgoztak a többi között az alábbiak: Pataki, Balaton és Balogh fedőnevű hálózati személyek a vívók körében, Lovas és Halasi fedőnevű hálózati személyek a vízipólózok körében, Sipos, Pék fedőnevű hálózati személyek a kajak-kenu versenyzők körében".

A Stoll összefoglalójában kiemelt ügynökök közül "Halasi" 1964 januárja óta tartozott a Belügyminisztérium III/II 6/b jelű, kémelhárítással foglalkozó alosztályához. Előtte, 1962. decemberi, "hazafias alapon" történt beszervezése óta pedig "Halasi" a belső reakció elhárításával foglalkozó III/III-as osztállyal állt kapcsolatban. Tartótisztje ebben az időszakban Huszár Sándor rendőr százados volt; Stoll Dániel "Halasinak" a kémelhárításhoz kerülése után lett az ügynök tartótisztje - olvasható a cikkben.

"Halasi" 1966 nyaráig dolgozott a kémelhárítással foglalkozó alosztálynál Stoll védnöksége alatt; ekkortól egészen 1987-ig ismét a BM III/III-as osztályához tartozott titkos megbízottként (TMB). A hálózat és "Halasi" kapcsolata 1987. augusztus 13-án szakadt meg; a róla készült, 1962 és 1987 között vezetett 6-os karton tanúsága szerint azért, mert az ügynök "bűncselekményt követett el".

A Hírszerző az állítja: a birtokukba került, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából származó dokumentum, "Halasi" ügynök 6-os kartonja szerint "a hálózati személy polgári neve Kárpáti György, foglalkozása jogász, pártonkívüli". Személyes adatai és a "Halasiról" a kádári állambiztonság és a magyar olimpiai mozgalom kapcsolatát boncolgató kötetben megjelentek alapján az ügynök a hírportál szerint azonos a háromszoros olimpiai bajnok magyar vízilabdázóval.

A portál megkereste Kárpáti Györgyöt, aki - mint írták - úgy reagált, "nem tud arról", hogy 1962 és 1987 között együttműködött volna a pártállami titkosszolgálattal; majd rövid gondolkodás után visszautasította, hogy megtekintse a lap birtokába került 6-os kartont. Kárpáti nem reagált arra a felvetésre, amely szerint 1987 nyarán "bűncselekmény elkövetése miatt" zárták volna ki a Belügyminisztérium állományából.

Kárpáti György az MTI megkeresésére úgy nyilatkozott: nem igaz az, amit a honlap állít, és becsületsértési pert indít. Arra a kérdésre, hogy miért állítják ezt róla, válaszként felolvasta a cikk egy bekezdését, amely a nyilvános politikai szerepvállalását taglalja. E szerint Kárpáti György "politikai szerepet csak az ezredforduló után vállalt; 2002 után Orbán Viktor mögött tűnt föl mint Fidesz-rendezvények színpadi kelléke; 2003-tól a Fidesz kulturális tagozatának sportszekciójában tevékenykedik".

A hírportál a 6-os karton bizonyító erejével is foglalkozik: a bíróság - például amikor Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspököt összefüggésbe hozták a Kádár-rendszer titkosszolgálatával - elfogadta azt az érvelést, hogy a 6-os karton nem bizonyító erejű dokumentum, nem közokirat, de nem vitatta, hogy korabeli dokumentum. Ugyanakkor Ungváry Krisztián történész szerint - aki a bíróság ítélete szerint megsértette a megyéspüspök jó hírnevét - a kartonon nem szerepel a beszervezett aláírása, így a bíróságok sohasem fogadják el ezeket bizonyítékként.

A 6-os karton bizonyító erejével foglalkozó keretes anyagában a hírportál - a keretes anyag forrásaként a Népszavát és a Hírszerzőt megjelölve - idézi Varga Lászlót, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatóját, aki szerint a történészek körében általánosan elfogadott vélemény, hogy akiről ilyen kartont kiállítottak, azt beszervezték, bár elképzelhető, hogy később nem működött együtt a szolgálatokkal, és nem írt jelentéseket. De az még nem fordult elő, hogy létező 6-os kartonról az derült volna ki, hogy hamis - idézte a portál Varga szavait.

A Hírszerző szerint "Halasi" története annyiban különbözik Kiss-Rigó Lászlóétól, hogy előbbi ténykedéséről a 6-os kartonban foglaltakon kívül rendelkezésre áll tartótisztje tokiói olimpia utáni, elismerő értékelése is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ügynökmúlttal vádolják Kárpáti György vízilabdázót

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra