Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Filmcsillag tartotta távol a spanyolokat a második világháborútól

2008. október 8. 11:01 The Daily Telegraph

Leslie Howard brit színészt a legtöbben az Elfújta a szél és a Vörös pimpernel című alkotásokból ismerik, azt viszont szinte senki sem tudja, hogy angol titkos ügynökként ő tartotta távol a spanyolokat a második világháborútól, és halálát is ez okozta - derül ki egy új könyvből.

<

1943-ban az akkor 50 éves színész spanyolországi látogatásáról tért volna haza, amikor repülőjét lelőtték a Luftwaffe vadászgépei. Egy most megjelent spanyol könyv szerint ez nem ok nélkül történt: Howard ugyanis többször találkozott Franco tábornokkal, és a brit kormányzat kérését tolmácsolta neki, miszerint ne lépjen be a háborúba Mussolini és Hitler oldalán.

José Rey-Ximena szerint a színész egykori szeretőjének kapcsolati rendszerét felhasználva teremtett kontaktot a diktátorral, és neki köszönhetően maradtak ki az öldöklésből a spanyolok. A feltételezés alapjául egy korábbi interjú szolgált, amelyben a a tavaly 96 éves korában elhunyt Conchita Montenegro spanyol színésznő mesélt világháborús emlékeiről, és az angol színész titkairól.

A nő szerint Howard és ő 1931-ben, a Never The Twain Shall Meet című, közös filmjük forgatásán kezdtek viszonyt, ám ő később hozzáment a falangisták egyik idősebb, vezető tagjához. A színész ezt a befolyást használta fel, és így sikeresen megszerveztek egy találkozót közte és Franco között. A kétszeres Oscar-díjas Howard azonban feletteseinek már nem tudott beszámolni, mert gépét London felé tartva német vadászgépek lőtték le.

Rey-Ximena szerint "ezért nem emlékszünk rá sem kémként, sem pedig hősként".

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Filmcsillag tartotta távol a spanyolokat a második világháborútól

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra