Feltárják a hettiták szent városát
2008. szeptember 4. 15:03
Az i.e. második évezred végén - amikor a hettiták már a bronzhasználattal kísérleteztek - építették meg a Fekete-tenger mellett Nerik szent városát - derül ki a helyszínen folytatott legújabb régészeti kutatásokból.
<
A Fekete-tenger mellett található Oymaağaç dombon dolgozó régészek szerint fantasztikus áttörés előtt állnak, és az általuk kutatott terület rejtheti Nerik romjait. A kutatók szerint Oymaağaç minden földrajzi jellemzője, és az igencsak hatásos Akropolisz egytől egyig azt sugallják, hogy a szent város itt állhatott, ráadásul a táblatöredékeken talált szövegrészletek is erről tanúskodnak.
Thomas Zimmerman, az ankarai Bilkent Egyetem régészeti és művészettörténeti tanszékének vezetője - aki egyébként az anatóliai bronzkor szakértője, és jelenleg is a hettita fémmegmunkálást kutatja a terülten - szerint az agyagtáblákon talált feliratok megegyeznek a Boğazköy hettita levéltárból előkerültekkel, amelyeken szintén olvashatunk Nerikről. Szerinte a szövegek több más hettita rituális felirattal együtt azt sugallják, hogy Oymaağaç egy Nerikhez hasonló fontosságú település lehetett, esetleg maga a szent város.
A két évvel ezelőtt kezdődött, és még 10 évig tartó ásatások legjelentősebb leleteit ezek az említett agyagtáblák jelentik, amelyek egyben a hettita Anatólia legészakibb írásos leletei is. Emellett nagyon sok agyagpecsétet találtak, amelyekkel a különböző termékeket zárták le. A jelenlegi kutatások egy reprezentatív, nagyméretű bronzkori épületre fókuszálnak, amely egy palota vagy templom lehetett, és amit már a három évvel ezelőtti geomágneses felmérés során is tisztán láttak a képeken.
Emellett vaskori házak is előkerültek a monumentális épületek között, ahol a nagyipari ruhakészítés nyomait is feltárták. A legkésőbbi leletek, azaz a római temetkezések alapján nyilvánvalónak tűnik, hogy a város még akkor is lakott lehetett. Az ásatáson több egyetem 20 szakértője mellett 15 helyi munkás dolgozik, a munkálatokat a Berlini Egyetem kutatói vezetik.