Hatalmas kereskedőváros lehetett Trója
2008. augusztus 25. 09:07
Trója minden bizonnyal sokkal nagyobb város volt, mint azt korábban hittük - állítja a törökországi Hisarlik közelében folyó ásatások egyik vezetője.
<
Amit Schliemann elvitt: |
A kutató elmondása szerint egységesen még soha, senki nem mutatta be a Trójában az elmúlt 20 év során folytatott ásatások eredményeit, így most az ő feladatuk lett az éves jelentéseket egységesítése, majd annak összefüggő közreadása. Ez - a tervek szerint - egy hatkötetes könyvsorozat mellett online formában, ingyenesen is elérhető lesz majd.
Ennek alapján készülhet el a jelenleg is aktív tárgyalási fázisban lévő Trójai Romkezelési Terv, amelynek során az UNESCO Világörökségi Listáján is szereplő romokat szeretnék a lehető legjobb formában megőrizni. A tervek szerint ennek alapján Trójában végre egy méltó múzeum épülhet majd, amely az ENSZ támogatása mellett a helyi hatóságok, és a török kormányzat hathatós segítségére is számíthat.
A Çanakkale mai városától 32 kilométerre, Hisarlik közelében található romegyüttes nevét Homérosz Iliásza tett közismertté. A város maradványait az amatőr régész és kincsvadász, Heinrich Schliemann tárta fel 1871-78 között: a szakmai jártasság híján azonban nagyon sok értékes lelet tűnhetett és semmisülhetett meg a munkálatok során, ennek ellenére az ásatási eredmények a mai napig igen lenyűgözőek.
A tudományos kutatások 1988-ban kezdődtek újra, ennek során kiderült, hogy Trója egy - kilenc régészeti réteggel rendelkező - viszonylag nagy kereskedőváros lehetett, és nagyon nagy jelentőséggel bírt a térség történetében. A később nemzeti parkká, és világörökségi helyszínné minősített területen jelenleg folynak a kutatások, és pár évvel ezelőtt a török kormányzat a helyi szakemberek nyomására nemzetközi kampányt indított az onnan elvitt kincsek és régészeti emlékek visszaszerzéséért. A munkálatokat ma a Çanakkale-Tübingen-Trója Alapítvány felügyeli.