Amikor augusztusban ért véget a tavasz
2008. augusztus 21. 08:32
<
Az ország egyetlen éjszaka alatt névtelenné vált
A szovjet hadsereg végül az augusztus eleji pozsonyi találkozón elfogadott nyilatkozat alapján vonult be Csehszlovákiába a Varsói Szerződés csapatainak támogatásával. A Szovjetunió, a Német Demokratikus Köztársaság, Lengyelország, Magyarország és Bulgária egységei 1968. augusztus 20-án este 23 órakor léptek Csehszlovákia területére. Románia és Albánia ugyanakkor távolmaradtak az akciótól. A bevonulásban 27 hadosztályt (köztük két ejtőernyős hadosztályt) vetettek be, összesen több mint félmillió katonával, továbbá közel 1000 repülőgépet és 6300 (más források szerint 7500) tankot.
"Dubcekra gondolt: őt, egy önálló állam fejét idegen katonák a saját hazájában letartóztatták, elhurcolták, valahol az ukrajnai erdőkben négy napig fogva tartották, jelezték neki, hogy agyonlövik, ahogy tizenhét évvel előtte agyonlőtték magyar elődjét, Nagy Imrét, aztán átszállították Moszkvába, meghagyták, hogy vegyen fürdőt, borotválkozzon meg, öltözzön fel, kössön nyakkendőt, tudatták vele, hogy már nincs kivégzésre ítélve, ráparancsoltak, hogy továbbra is az állam fejének kell tekintenie magát, leültették az asztalhoz, szemközt Brezsnyevvel, és kényszerítették, hogy tárgyaljon. Utána megalázottan hazatért, és szavait egy megalázott nemzethez intézte."* |
A csehszlovák hadsereg nem tanúsított ellenállást, annak gondolata a cseh politikai döntéshozóknál fel sem merült - okulva az 1956-os magyar példából. Továbbá a csehszlovák hadsereg, összhangban a térség többi államának haderejével, nem képviselt önálló katonai erőt. A kulcspozíciókban szovjet tisztek dolgoztak, a hadsereg vezető tisztjeit pedig orosz katonák ellenőrizték. Az 1968. augusztusi helyzethez az is hozzátartozik, hogy a Dubcek által a hadseregben eszközölt személyi változások főleg a személyes kapcsolatokon és a rokonszenven alapultak, nem mélyebb nemzeti elveken. A honvédelmi miniszter és a vezérkari főnök ugyan Dubcek embere volt, de lojalitásuk nem csupán az ő személyére irányult.
"...eszébe jutottak a megszállás első napjai. Az emberek a városban leszedték az utcatáblákat, az országutakról pedig eltávolították a helységnévtáblákat. Az ország egyetlen éjszaka alatt névtelenné vált. Hét napig bolyongott az orosz hadsereg az utakon, és nem tudta, hol van."* |
Az augusztus 26-án aláírt "moszkvai diktátumban" a cseh reformkommunisták kénytelenek voltak beleegyezni a vysocany-i pártkongresszus döntéseinek érvénytelenítésébe, továbbá kötelezték magukat a helyzet normalizálására. A legfőbb vezetők - köztük Dubcek is - egyelőre a hivatalukban maradhattak. A prágai tavasz egyik legjelentősebb vívmánya, a sajtószabadság semmivé lett, a médiát ismét a párt befolyása alá helyezték. Moszkva ígéretet tett, hogy a megszálló csapatok nem fognak beavatkozni a belügyekbe, s azonnal távoznak, amint elmúlik a szocialista rendszert fenyegető veszély.