Kínában élt a világ legnagyobb újkőkori közössége
2008. július 23. 16:03
A világ legnagyobb újkőkorszaki közösségének telephelyét fedezték fel a dél-kínai Jünnan (Yunnan) tartományban, ahol a régészek használati eszközök és facölöpök ezreire bukkantak.
A feltárás januárban kezdődött, ám a Kunming tartományi székhelytől 500 kilométerre észak-nyugatra lévő helyszín már félévszázada ismert volt a szakemberek előtt: a kőkori településre egy csatorna építése során bukkantak az 1950-es években.
Az expedíciót irányító Min Zsuj (Min Rui), a Jünnani Régészeti Intézet kutatójának tájékoztatása szerint, az egykori közösség egy négy négyzetkilométer alapterületű településen élt. Eddig az archeológusok 1350 négyzetméteres területet tártak fel, amelynek során háromezernél több használati tárgyra bukkantak: kőből, fából és csontból készített szerszámokra, agyagedényekre.
A leletek közé tartozik több mint kétezer faoszlop, amelyeket 4,6 méter mélységben felfedeztek fel: ezek az egykori úgynevezett cölöpházak tartóelemei voltak. Jen Ven-ming (Yan Wenming), a Pekingi Egyetem történészprofesszora szerint lenyűgözte az újkőkorszaki település: mint mondta, még sohasem látott méretében és rendezettségében ehhez hasonlatosat.
(Múlt-kor/MTI)