Szélcsatornában tesztelték a lapiták kenuját
2008. július 10. 12:07
Kiváló hajósok lehettek a csendes-óceáni szigetek első telepesei - derül ki abból a vizsgálatból, amelyet a világ egyik leghíresebb szélcsatornájában a lapiták kenujának másolatán folytattak.
<
Az elsődleges tesztek szerint az első telepesek hasonló hajókkal utazhattak Új-Guineáról Fidzsire, Tongára és Szamoára, és azokat olyan jól tervezték meg, hogy könnyen haladhattak velük széllel szemben is. Az alig 3 méter hosszú, méretarányosan kisebb másolatot az Aucklandi Egyetem Tamaki campusának szélcsatornájában elemezték, ahol általában a leghíresebb jachtokat vagy vitorlásokat teszik ki hasonló teszteknek.
Amikor azonban elkészültek, akkor nagyon könnyen lehetett haladni akár az uralkodó délkeleti szelekkel szemben is, és a hajókon 12 vagy több utast, élőállatokat és növényeket is szállíthattak. Egy hasonló vállalkozás működésére korábban két elmélet volt: az egyik szerint csak a hullámokra és szelekre bízták volna magukat - ez pedig csak a már Magellán esetében is feltételezett El Nino jelenség esetében válhatott volna be. A másik elmélet szerint a tengerészek és a hajóépítők nagyon jól képzettek voltak, és a hajó tökéletes irányításával oda mehettek, ahová csak akartak.
A szélcsatornában lefolytatott vizsgálat az utóbbi elméletet támasztotta alá: Geoff Irwin régészprofesszor szerint a tengerészek érthették mesterségük minden csínját-bínját. Bár az utazásokról is ismert titokzatos lapiták nem voltak sokan, nagyon gyorsan beépesítették a csendes-óceáni szigetvilágot. Irwin szerint ez is csak azt jelentheti, hogy mesterei lehettek a hajózásnak.
A hajósok 1000 évvel ezelőtt érhették el Amerikát, nagyjából hasonló időben, amikor a vikingek a kontinens északi partjaira léphettek.