A pipa szereti a jó barátságot
2005. július 4. 15:17
A dohányzás kultúrtörténetéről nyílt kiállítás a a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
A dohány ditsérete (18. századi nyomtatvány) "...A pipa szereti a jó barátságot, Pipások közt mutat vidám nyájasságot, Kedves beszédekkel folytat múlatságot, Neveli, tiszteli a hiv pajtásságot." |
Amerika felfedezése után a dohány igen gyorsan meghódította a világot. Európában a 15. századtól kezdve, mint gyógynövényt termesztették a kolostorkertekben, és különböző bajok kezelésére ajánlották.
Az 1600-as években terjedt el a pipázás szokása. A pipák világa egyedülálló. A kiállításban a legváltozatosabb típusú pipák megtalálhatók, mint pl. az arab vízipipa, a keleti és afrikai ópiumszívó pipa, az amerikai kukoricacső, a hagyományos tajték, porcelán, cserép és gyökérpipák.
A szivarozás Európában a 18. század végén, hazánkban csak az 1840-es években jött divatba. A szivarozás elterjedésével új dohányfajtákat honosítottak meg és nemesítettek hazánkban.
A cigarettázás szokása az 1820-as években terjedt el Európában. Az 1900-as évektől a gyorsan szaporodó cigarettagyárak elárasztották a világot termékeikkel. A könnyebb rágyújtást tette lehetővé a kénes gyufa, majd az öngyújtó megjelenése. Az I. és a II. világháború meghozta a cigaretta teljes diadalát, ez lett a barátság és a férfias bajtársiasság szimbóluma.
A kiállítás nem kíván propagandát kifejteni a dohányzás mellett, hanem annak történetét, mint az egyetemes kultúrtörténet közérdeklődésre számot tartó jelenségét, gazdasági, társadalmi vonatkozásait kívánja bemutatni.
Megtekinthető 2005. június 18-tól augusztus 15-ig a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a városligeti Vajdahunyadvárban.