Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Az ördög kötele

2003. május 13. 12:40

<

Totalitariánus álmok

1870-től kezdve az alacsony előállítási költségek tették lehetővé, hogy a szögesdrót elterjedhessen Észak-Amerika prérijein. A kegyetlen huzalnak nem volt szüksége különösebb népszerűsítésre, a gyárak, így az IL Ellwood & Co. is az illinois-i KeKalbban, csakhamar felismerték az új üzletben rejlő lehetőségeket.

A szögesdrót és a vasparipa megpecsételte az amerikai indiánok civilizációját. Nem volt többé a világ „mindenkihez tartozó”, hanem tulajdon központúvá vált, amely az alkalmatlankodó elemeket, különösen az indiánokat, kegyetlenül kizárta a közösségből. A szögesdrót csodája nagyban hozzájárult a tömegtermelés elterjedéséhez, ami aztán Amerika ezreinek jómódját segítette, miközben kirekesztette a nem megfelelő ember- és állattípusokat.

Persze az Amerikai Egyesült Államok befogadó volt, és istenhozzáddal fogadott mindenkit, aki elfogadta szabályait. A préri vadnyugati emberei még így is megteremtették saját világukat a kerítéseken kívül, vagy ha még sem, akkor elvonultak. Ezek a kerítésen kívül rekedt kommunális közösségek külföldivé váltak a saját országukon belül.

Egyetlen bekerített megművelt földdarab sem teremtette meg az ipari társadalom fejlődésének maradandó drámai képét, amíg az IL Ellwood & Co. el nem indította a futószalagot. Ahogy Razac mondja, az első világháborúban inkább esztétikai, mintsem funkcionális szerepe volt, ám a nácik idején a szögesdrót a fajirtást szimbolizálta. Koncentrációs és megsemmisítő táborok tucatjai kezdődtek az elkerítéssel, hogy aztán további horrorba torkolljanak.

A szögesdrót a 20. századi embernek egyet jelent a totalitariánus álmok fizikai megvalósulásával. Nekünk magyaroknak is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Az ördög kötele

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra