12 találmány, amellyel az amerikai őslakosok rukkoltak elő
2019. november 15. 18:29 Múlt-kor
Érzéstelenítők és fájdalomcsillapítók
A kontinens őslakos gyógyítói a fájdalomcsillapítás úttörői voltak. A mai Virginia állam területén a helyi indiánok a csattanó maszlagot (Datura stramonium) használták külső fájdalomcsillapítóként: gyökerét porrá őrölték, majd a sebekre és horzsolásokra tapasztották.
A növényt emellett belsőleg is fogyasztották fájdalomcsillapítóként, például törött csontok sínbe rakásához.
A csattanó maszlag hatóanyagai később sokáig megkerülhetetlen alkotóelemei voltak a gyógyszeripar által előállított fájdalomcsillapítóknak is, mára modernebb, kevésbé veszélyes anyagok váltották ki őket.
Ennek oka elsősorban az, hogy a csattanó maszlag magvaiban lévő hatóanyagok könnyen adagolhatók túl halálosan, illetve önmagukban elfogyasztva delíriumos, hallucináló állapotot idézhetnek elő.
Az őslakosok egy másik természetes fájdalom- és gyulladáscsökkentő szere a fekete fűzfa (Salix nigra) kérgéből készített főzet volt.
Az ebben található, szalicin nevű hatóanyag az emberi testben szalicilsavvá alakul, amely azonos a modern fájdalomcsillapító tabletták fő aktív hatóanyagával.
A fecskendő
Míg Európában Alexander Wood skót orvos újításáig ismeretlen volt a gyógyszerek üreges tűvel a véráramba való juttatása, az amerikai kontinensen több nép is állított elő állati hólyagból és üreges madárcsontból alkalmatosságot erre a célra.