Milyen volt a mindennapi élet a középkorban?
2021. március 29. 11:29 Múlt-kor
A haladás és a fény kora
Az újítások radikálisan megváltoztatták a hétköznapokat az évszázadok folyamán. Az erdőirtás és a kolonizáció nyomán új szántóterületek váltak művelhetővé. Mivel ezzel egy időben a mezőgazdasági technikák is javultak, hosszútávon a föld több lakót tudott eltartani. Becslések szerint – bár a pontos okok nem ismertek – 1000 és 1347 között 35 millióról 80 millióra nőtt Európa népessége.
A rabszolgatartás közben fokozatosan visszaszorult, a kézművesség és a kereskedelem tovább fejlődött, egyre nőtt a szükséglet, a városi piacok cserét követeltek. Aki munkával kereste kenyerét, az már nemcsak családi és egyházi közösséghez tartozott, hanem egy céhhez vagy ipartestülethez is.
A középkorban megszülettek az első egyetemek is; az 1088-ban alapított Bolognai Egyetem volt az első, amely tudományos fokozatokat adott. A vallási hitegység olyan szellemi fejlődést tett lehetővé, amely utoljára csak a Római Birodalom virágkorára volt jellemző.
Egyre fontosabbá váltak az írásbeli számadások a terméshozamokról és szerződésekről. A pontosabb kormányzás több képzett szakembert igényelt, elsősorban jogászokat. A régensek kancelláriái, amelyek az egykori királyi udvari kápolnákból alakultak ki, a 12. századtól már hivatalokká alakultak, főleg a növekvő oklevélszükségletnek megfelelően, s ezzel nőtt a hivatalnokok száma.
Ahogy Copernicus új kozmológiája és Amerika felfedezése az addigi világképet átformálta, úgy tette hozzáférhetővé a 15. század közepén a könyvnyomtatás eddig soha nem látott mértékben az ötleteket. Kutatásokat és kísérleteket, az igazság keresésének új, radikális formáit, amelyeket a humanisták Itáliában már a 14. században gyakoroltak intellektuális területen.