Turistaélet a XX. század első felében: kirándulók a kamera előtt
2020. november 7. 13:51 Múlt-kor
Az utolsó őszi napok a szabadban eltöltött sétáknak, kirándulásoknak kedveznek. A nagyobb távokra merészkedő túrázók is kihasználhatják a novemberi időjárást. Nem tettek másképpen a természet rajongói a múlt század első felében sem. Fortepan-válogatásunkban a XX. század első felében kirándulók fotói közül mutatunk be néhányat.
A magyar természetjárás hagyományai a XVII. század első feléig nyúlnak vissza, az első kirándulók a Magas-Tátra környéken tűntek fel. A túrázni vágyókat az évek előrehaladtával hegyi vezetők és útikönyvek, majd az 1860-as évektől turistaházak is segítették. A Magyarországi Kárpát-egyesület – a világon a hatodik természetjáró társaságként – 1873-ban alakult meg. Az 1880-as években Budapest környékén, a Pilisben is megszaporodtak a túrázók. Több turistaszövetség is alakult, működési területük már az egész országot lefedte.
A trianoni döntés következményeként a magyarországi túramozgalom elveszítette a Magas-Tátrát, Erdélyt és minden jelentősebb hegyvidéket, innentől kezdve a kirándulóknak néhány középhegységgel kellett beérniük. A fejlődés azonban nem állt meg. A Magyar Turista Szövetség 1933-ban ünnepelte 20 éves jubileumát, ekkor már 3500 km jelzett út, 81 forrás és 51 menedékház várta a túrázókat. 1938-ban kijelölték a 800 kilométeres kéktúra útvonalát, amely azóta többször módosult és meg is hosszabbodott. 1978-ban ezt az utat járta be Rockenbauer Pál és televíziós stábja a mára legendássá vált, Másfélmillió lépés Magyarországon című sorozat keretében.