Teljesen ép egyiptomi szarkofágra bukkantak
2015. december 1. 18:41
Egy 22. dinasztia alatt élt egyiptomi pap rendkívül jó állapotban fennmaradt szarkofágjára bukkant rá egy nemzetközi kutatócsoport a Luxor nyugati oldalán található el-Asszasszif nekropoliszban. A szarkofágot különböző ábrázolások is díszítik.
Az Ankh-If-Khonszu néven ismert, 22. dinasztia idején élt pap szarkofágjának felfedezését nemrég jelentette be az Amenhotep-Hui sírjának közelében szemlét tartó egyiptomi műemlékvédelmi miniszter, Mahmúd ed-Damáti. A szarkofágra a sír egyik falmélyedésében közösen találtak rá a spanyol Ókori Egyiptom Intézet és az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium munkatársai. Mint Mahmúd Afifi egyiptomi régész, a minisztérium ókori egyiptomi műemlékek osztályának vezetője elmondta, a fából faragott, gipszréteggel bevont szarkofág a 22. dinasztia meghatározó, nagyon jól elkülöníthető stílusában készült.
A szarkofágon nagyon jól kivehetők az elhunyt arcvonásai, valamint parókája és virágból készült koronája. A mellkasán egy nyaklánc függ és papiruszsást tart a kezeiben. Afifi hozzátette, hogy a szarkofágot hieroglif írással, valamint az elhunytat istenek (Nofertum, Ozirisz, Anubisz, Hathor) előtt különböző testhelyzetben ábrázoló rajzokkal díszítették. A szarkofágban egy múmia is található, azt azonban egyelőre még nem vizsgálták meg.