Szent Patriktól a Nagypénteki egyezményig – 11 mérföldkő Írország történelméből
2018. április 6. 18:51 Múlt-kor
Drogheda kifosztása
1649 augusztusában Oliver Cromwell hadseregével partra szállt Dublinnál. Az angol polgárháború véget ért I. Károly kivégzésével, és Cromwell minél hamarabb rendezni akarta az ügyeket Írországban, ahol anarchia uralkodott és a királypárti frakció jelentős támogatásnak örvendett.
Cromwell harminc mérföldet menetelt észak felé a part mentén a royalista irányítás alatt lévő Drogheda kikötővároshoz. Szeptember 10-ére körülzárták a várost, a következő napon pedig áttörték falait, ami után megkezdődött Drogheda borzalmas kifosztása, amely során a lakosság nagy részét – katolikust és protestánst, írt és angolt egyaránt – válogatás nélkül kardélre hányták.
Később Wexford városát hasonló brutalitással vették be, és 1660-ra az ír lakosság negyede halt bele a háborúba és az azt kísérő betegségekbe. Ezek az események segítenek megérteni, hogy Cromwellre, akit az angol történelem a demokrácia úttörőjének tart, Írországban miért emlékeznek őrült, vérszomjas népirtóként. Egy angol minden bizonnyal teljes mértékben értette Drogheda ostromának mély hatását: Winston Churchill megjegyezte, „új szakadékokat vájt a két nemzet és a két hit közé. Mindannyiunkon máig ott ül Cromwell átka.”