Római kor előtti sírt tártak fel Pompejiben
2015. szeptember 22. 09:50 MTI
Egy ritka, a római kort megelőző időszakból származó, kiváló állapotban fennmaradt sírt tártak fel Pompeji itáliai antik romvárosban. A preromán sírt egy nápolyi francia kutatóintézet, a Jean Bérard Központ régészei tárták fel olasz szakemberekkel együttműködve.
A Nápoly környékét benépesítő egyik első nép, az oszk nyelven beszélő szamniták, más néven szamniszok korából származó sírban egy 35-40 éves nőt földeltek bőséges útravalóval a túlvilágra: olajos- és kenőcsöstégelyekkel, talán borosedényekkel is, ami arra utal, hogy egy gazdag hölgy temetkezett ide.
Az időszámításunk előtt 400 évvel keletkezett sírt a virágzó római kori Pompejivel együtt 79-ben maga alá temette a Vezúv lávája és hamuja. A második világháború alatt, 1943-ban egy közelben becsapódó bomba darabokra zúzta a szamnita sírt fedő kőlapokat, a sírhely azonban még így is kiváló állapotban őrizte meg az elhunytat és a sírmellékletet. Pompeji továbbra is tudományos felfedezések kiapadhatatlan tárháza - fogalmazott a lelet hétfői bemutatóján Massimo Osanna, a pompeji régészeti lelőhely igazgatója.
A herculaneumi kapunál talált sír felfedezése gazdagíthatja ismereteinket egy olyan korról, amelyet eddig csak kevéssé tanulmányoztak Pompejiben - tette hozzá az igazgató. Ezek az ásatások is azt bizonyítják, hogy Pompeji egy megőrzésre méltó élő város, amely szakadatlanul kutatásra érdemes leleteket produkál - hangsúlyozta.