Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Nagy Sándortól Polgár Juditig: kilenc ember, aki már kamaszként világraszóló teljesítményt nyújtott

2021. szeptember 29. 09:13 Múlt-kor

<

Mary Shelley (1797–1851)

Az örök klasszikussá vált Frankenstein című regény írónője, egyben Percy Shelley költő felesége rendkívül tanulékony fiatal hölgy volt. Édesapja, a radikális író William Godwin nevelte, miután édesanyja, az ismert feminista írónő Mary Wollstonecraft gyermekágyi lázban meghalt nem sokkal a gyermek születése után.

E neveltetés életre szóló tudásszomjat ültetett el az ifjú hölgyben: a történelem és a klasszikus művek ismerete mellett tehetséges nyelvésznek is bizonyult, az olasz és a francia nyelv mellett az ógörögöt és a latint is elsajátította.

15 éves korában megírt előadása, amely A kormányzatok hatása a népek karakterére címet viselte, nagy sikert aratott a hallgatóság körében – bár a nemi szerepekkel kapcsolatos korabeli konvenciók miatt nem ő, hanem bátyja, William adta elő.

A következő évben ismerte meg az Oxfordi Egyetemről ateista nézetei miatt nemrégiben kicsapott Shelley-t, és 1814-ben el is szöktek Franciaországba, a pénztelenség azonban hamar visszakényszerítette őket Angliába.

Mindössze húsz éves volt, amikor a Frankenstein első ízben megjelent, és – a korra jellemző módon – az olvasóközönség azt feltételezte, hogy egy ennyire mély mondanivalójú művet kizárólag férfi kéz írhatott (sokan egyenesen úgy vélték, Percy Shelley a regény valódi szerzője).

Fanny (1805–1847) és Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

Fanny és Felix Mendelssohn – a Mozart testvérekhez hasonlóan – zenei virtuózok voltak, azonban a 19. századi merev ragaszkodás a nemi szerepekhez azt jelentette, hogy míg Felix kiteljesedhetett művészként és karriert építhetett tehetségéből, addig Fanny egyéb teendői, főként a családanyai szerep betöltése mellett foglalkozhatott csak a zenével.

Mindkét testvér rendkívül ügyes zongorista volt, és mindketten Bach szerzeményeit szerették leginkább. A Mendelssohn testvérpár fellépéseinek meglehetősen nagy szerepe volt abban, hogy Bach eddigre szinte elfeledett művei Európa-szerte népszerűvé váltak, és máig azok is maradtak.

Felix emellett tehetséges komponista volt már gyermekként is: 14 éves korára 12 vonósszimfóniát is megírt, 17 éves korára pedig egy teljes zenekaros szimfóniát, egy zongoranégyest, egy vonósnyolcast és egy nyitányt William Shakespeare Szentivánéji álom című darabjához.

Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832), aki elég idős volt ahhoz, hogy a fiatal Mozart játékára is emlékezzen, azt mondta, Felix Mendelssohn még nála is tehetségesebb volt. Fanny zenei karrierje során többnyire bátyját támogatta fellépésein, de mindketten szívesen adták elő egymás műveit, és közeli munkakapcsolatot alakítottak ki.

Egymás után, hat hónap különbséggel hunytak el szélütés következtében. A két testvér közül sokáig csak Felix neve volt ismert, az utóbbi évtizedekben azonban Fanny életműve is méltó helyére került öccséé mellett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Nagy Sándortól Polgár Juditig: kilenc ember, aki már kamaszként világraszóló teljesítményt nyújtott

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra