Mégsem nyílvessző okozhatta Ötzi halálát
2017. április 25. 12:03
Amióta Ötzi mumifikálódott holttestét 1991-ben megtalálták az Alpokban, a kutatók fáradhatatlanul igyekeznek kideríteni, hogyan halhatott meg a kora rézkori vadász. A gleccsermúmián végrehajtott legújabb elemzésekből az derül ki, hogy Ötzi nyílvessző okozta sebe és fejsérülései nem bizonyultak halálosnak.
Frank Rühlinek, a Zürichi Egyetem antropológusának az Fizikai Antropológusok Amerikai Szövetsége éves találkozóján, április 20-án kifejtett álláspontja szerint Ötzi 5300 évvel ezelőtt egyszerűen halálra fagyott, miután feltehetően kisebb vérveszteséget szenvedett egy, a bal vállába fúródott nyílvesszőtől. „A halálra fagyás minden valószínűség szerint a halál fő oka volt ebben a klasszikus lezáratlan ügyben” – magyarázta Rühli. A kutató szerint néhány perctől néhány óráig terjedhetett az az időtartam, amíg a jégember megadta magát a természetnek.
Az Ötzi testén végzett legújabb röntgen- és CT-vizsgálatok alapján a kutatók vitatják az eddigi elképzelést, amely szerint a jégember egy, a vállába fúródott kő nyílhegy okozta sérülésbe halt bele. A bőrbe meglepően kis felületen behatoló lövedék ugyan átszakított egy véreret, komolyabb szövetkárosodást Rühli szerint nem okozott. A belső vérzés „mindössze” 100 milliliternyi vérveszteséggel járt – vonta le Rühli kollégáival a végső következtetést. Ez elég ahhoz, hogy sok kellemetlenséget okozzon, de nem halálos – tette hozzá a kutató.
A szakember úgy véli, a gleccsermúmia fején található számos mélyedés és törés sem bizonyulhatott halálosnak. Vannak kutatók, akik Ötzi fejsérülései miatt úgy gondolják, hogy a jégembert leütötték, amibe belehalt. Rühli és csapata viszont úgy gondolja, a koponya sérülései inkább arra utalnak, hogy Ötzi véletlenül elesett és beverte a fejét, miközben a nehezen járható terepen sétált. A kora rézkori vadász halálakor egy medveszőr fejfedőt viselt, amely esésekor feltehetően megvédte a fejét a komolyabb sérüléstől, véli Rühli.