Máig rejtély, pontosan miként vált köddé Anglia első tengerentúli kolóniája
2021. június 25. 08:45 Múlt-kor
Feltételezett túlélők
Mindennek azonban alapvetően ellentmond az, hogy White nem talált olyan nyomokat, amelyek arra utaltak volna, hogy Roanoke-t erőszakkal elfoglalták volna. A legvalószínűbb feltételezések abból indulnak ki, hogy a telepesek valamelyik indián törzs védelmébe húzódtak, és ott élték túl a rájuk váró éveket.
A Zúñiga-térkép alapján, amely a nevét az angliai spanyol nagykövetről nyerte, és egy jamestowni telepes, Francis Nelson rajzolta 1607 körül, feltüntet négy ruhába öltözött embert „roonock”-ból.
Olyan híradásokról is beszámoltak a későbbi telepesek, amelyekben szőke hajú, vagy éppen szürke szemű indiánokat láttak, akik alighanem az európaiaktól nyerték el ezeket a jellegzetességeket. A Croatoan szigetén (ma Hatteras-sziget) élő indiánok azt tartották magukról, hogy az őseik fehér emberek voltak. William Strachey indián településeken látott kétszintes kőépületeket, amelyekről feltételezte, hogy a roanoke-iak tudását tükrözhették.
A fenti források és híradások miatt is népszerű teória Roanoke sorsával kapcsolatban az, hogy a telepesek egy közeli indián csoport védelme alá húzódtak, ám a helyi törzsek hatalmi harcában a vesztesek oldalára kerültek, így a férfiak vélhetően áldozatul estek a háborúnak. A nők és a gyermekek pedig alighanem valamelyik indián törzs fogságában élték le az életüket.
Hogy melyik elmélet jár legközelebb a valósághoz, azt alighanem képtelenség megmondani ennyi év távlatából. Amíg további bizonyítékok nem kerülnek elő, addig Virginia Dare-nek és társainak a sorsa rejtély marad.