Máig rejtély, mit keres több száz ember csontváza egy himalájai tónál
2021. március 1. 17:12 Múlt-kor
Halálos hegyorom
A Roopkund-tó rejtélye jól mutatja, milyen sokféle vonalon kell vizsgálni a bizonyítékokat a múlt feltárásakor. Maguk a csontok eleve számtalan kérdést vetnek fel: férfiak és nők maradványai egyaránt megtalálhatók köztük, többségük fiatal felnőtt lehetett, és a jelek alapján több „hullámban”, évtizedek vagy évszázadok során haltak itt meg.
A legközelebbi települések szájhagyománya némi segítséget nyújt. A tó a Nanda Dévi, India legmagasabb hegycsúcsa közelében fekszik, a szakrális jelentőséggel is bíró hegyhez vezető zarándokút mentén. Nanda Dévi a hindu mitológiában Párvati istennő, Siva isten feleségének egy alakja.
A helyi legenda szerint egy távoli király egy alkalommal feldühítette Nanda Dévit, aki ezért szárazsággal és más katasztrófákkal sújtotta a király országát. Hogy kiengesztelje az istennőt, a király zarándoklatra indult, és elhaladt kíséretével a Roopkund-tó mellett is. E kíséret azonban zarándokhoz igencsak méltatlan volt: a király táncosokat és más szolgákat is hozott magával, amivel csak tovább dühítette Nanda Dévit. Az istennő szörnyű jégvihart idézett elő, amely végzett díszes társasággal.
Ez a mese nem biztos, hogy túlságosan távol áll a valóságtól. A Roopkundnál talált egyes koponyákon olyan tompa tárgy általi ütések nyomai láthatók, amelyek származhatnak akár nagyméretű jégdaraboktól is.
A kutatás jelenlegi állása szerint a legvalószínűbb eset az, hogy a zarándokokat a nyílt terepen, a tó feletti ormon érte egy vihar, amely akár jégesőt is tartalmazhatott. Legtöbbjükkel valószínűleg kihűlés vagy fagyhalál végzett, és az idők során holttesteik lecsúsztak az oromról a medencébe, a tó irányába. Ebben nagy szerepe lehetett az errefelé gyakori „mini-lavináknak”.