Kézműves mesterségek varázsos világa Spektrumon
2024. május 30. 15:12
A Mesterségek memoárja a Spektrumon olyan hagyományos kézműves foglalkozásokat mutat meg, melyek egykor létfontosságú szerepet töltöttek be a közösségek életében, ma azonban mindennapos harcot vívnak az elmúlással.
Szénégető, mesemondó, taplász, molnár: e mesterségek mindegyike közel egyidős az emberiséggel, modernkori mestereik azonban szakmájuk kihalásának veszélyével szembesülnek nap mint nap. Foglalkozásukkal akarva-akaratlanul letűnt időkről mesélnek, és örökítenek tovább ezeréves hagyományokat. A Mesterségek memoárja tisztelgés ezen évszázados hagyományokkal bíró kézműves foglalkozások mesteremberei előtt, új perspektívából, megindító képi világgal.
A többségében székelyföldi mesteremberekről szóló 4 részes sorozat csodás világa azonnal magával ragadja a nézőt. A lenyűgöző erdélyi és magyarországi tájak látványa tökéletesen egészíti ki a már-már elfeledett mesterségek generációk óta őrzött hagyományait. A régi korokból ránk maradt megoldásoknál azonban még lebilincselőbbek a sorozat főszereplői. Foglalkozásukkal akarva-akaratlanul letűnt idők mementóivá válnak, miközben egyszerre teremtenek időtlen értéket és dacolnak az ellenük dolgozó modern korral. Az elmúlással szembenéző kézművesek különös személyisége, mély, elgondolkodtató megszólalásaik – melyektől olykor elcsendesedik, olykor felnevet a néző – nemcsak együttérzést, de érdeklődést is kiváltanak a történet hallgatóitól.
A kifejező látványvilágnak köszönhetően a néző szinte a történet részévé válik. Már-már érzi a fűrészpor szagát, a talaj remegését a több száz kilós, őrlő malomkövek alatt, hallja a kihúzott szén remegését.
Az egyedülálló kulturális jelentőséggel bíró alkotás négy különböző sorsot mutat be. Karcsi, a Kárpátok kertésze egy alig ismert és szinte kihalt mesterség, a taplászat művelője. Évente közel 200 napot tölt az erdőben, hogy taplógombát gyűjtsön, amelyből különböző használati tárgyakat készít, de külföldi divatcégeket is ellát nyersanyaggal. Karcsi talán a világ legfiatalabb taplásza, ám mestersége iránti szenvedélyével eddig életben tudta tartani a haldokló szakmát.
Csernik Szende Karicsétól merőben eltérő hivatást választott: mesemondó. A székely mesélő nem pusztán esti mulatságnak tekinti ezeket a meséket, hanem a történelem és a filozófia darabjainak, amelyek önmagunkról és a minket körülvevő világról tanítanak. Előadásai erőteljesek, a szeretet, a megbocsátás, a bátorság és az empátia üzenetét közvetítik, és minden korosztály számára varázslatos utazásra késztetik a képzeletet.
A nézők azonban találkozhatnak a szénégető Zolival is. Azt mondják, a szénégető az ördög játszótársa. Az általa épített hatalmas baksákban ugyanis fiatal ördögök helytelenkednek, az ember pedig odakintről tanítja móresre őket. A 44 éves szénégető munkája mellett kitartásról, motivációról és szeretetről is mesél.
Többet tudhatnak meg az érdeklődők a történelmi kisbaconi vízimalomról is, amelyet két testvér birtokol és üzemeltet. A több száz éve működő háromemeletes épület egy letűnt korszak élő öröksége. A sorozat ezen része követi a testvéreket a magok elvetésétől a frissen sült kenyérig, megragadva a malom hagyományainak lényegét és a molnár mesterségük iránti elkötelezettségét.
Az Egry Krisztián rendezésében készült, ősi kézműves foglalkozást űző mesterek életét és munkáját bemutató produkcióval újabb értékes alkotással bővül a Spektrum magyar hagyományokkal, történelemmel foglalkozó műsorainak sorozata.
Mesterségek memoárja minden vasárnap 21:00-tól a Spektrumon.