Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ilyennek látta egy amerikai pszichológus 1943-ban Adolf Hitlert

2016. február 24. 08:39

<

Rettegés a szextől és gyenge kézfogás

Hitler rossz lelkiismerete miatt még hatalma csúcsán is gyakran omlott össze érzelmileg. „Rossz lelkiismerete miatt rémálmok gyötörték, és energiája, önbizalma és döntésre való képessége is elhagyta” – olvasható a jelentésben. A szakember szerint Hitler lelki útja a teljes kétségbeeséstől a reakcióig a következő szakaszokon vezetett keresztül: érzelmi kitörés, düh és felháborodás, amely önsajnálathoz és síráshoz vezet. Ezt követik a tehetetlenség, a kimerültség, melankólia és határozatlanság percei vagy órái, majd súlyos levertség és gyötrő rémálmok következnek, amelyet a nyugalom visszanyerése követ. A folyamatot végül a nagy erejű és kegyetlen ellentámadásról hozott magabiztos és határozott döntés zárja le. Hitler az elsőtől az ötödik lépésig 24 óra alatt is eljuthat, de akár hetekre is szüksége lehet – áll a jelentésben.

Hitler a tiszta német vér győzelmére tette fel az életét. Murray koncepciója szerint a „vérkeveredéstől” azért irtózott ennyire, mert 12 évesen megpróbált szexuálisan „kapcsolatba lépni” egy kislánnyal, majd később szifiliszfóbiája lett, vagyis attól kezdett el félni, hogy a vére egy nővel való testi kapcsolata következtében megfertőződik. Szinte bizonyos, hogy ezen irracionális rettegés oka részben az volt, hogy a szexualitást összekötötte a fertőzéssel. A szexuális kapcsolatokra valamilyen rendkívül mocskos dologként tekintett. 

Murray emellett úgy véli, azért éppen a zsidókra vetítette ki a személyes frusztrációját és kudarcait, mivel „ők nem csaptak vissza ököllel és fegyverekkel”. Könnyű célpontot jelentettek, akiket bármiért felelőssé tehetett. Emellett az antiszemita toposzok az üzlettel, a materializmussal, a demokráciával, a kapitalizmussal és a kommunizmussal is összekötötték a zsidókat – csupa olyan fogalom, amelyek iránt Hitler gyűlöletet érzett. 

A Führer ismert volt arról, hogy gyenge a kézfogása és a „small talk” sem az erőssége, aközben jelenléte összességében mégis „hipnotikus” hatást keltett. Számos bókot kapott szürkéskék szemei miatt, annak ellenére, hogy Murray a jelentésben „halottnak” és „személytelennek” írta le azokat. A pszichológus megjegyezte, hogy a Führer testmagassága valamivel átlag alatti volt, vékony ajkai és „feltűnően formás kezei” voltak. Az ételek tekintetében rendkívül válogatós volt. Találkozóin félénk vagy szeszélyes volt, gesztusai koordinálatlanná váltak.

Összességében elmondható, hogy a jelentésre láthatóan erősen rányomta a bélyegét a történelmi szituáció, a háború légköre, és számos megalapozatlan csúsztatás (látta a szüleit szex közben, egykori szexuális partnerei meséltek róla stb.) is szerepel a dokumentumban szerzője, ám a Harvard tekintélyes professzora emellett több megfontolásra érdemes megállapítást tett. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ilyennek látta egy amerikai pszichológus 1943-ban Adolf Hitlert

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra