Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Így buktatták meg az amerikaiak Hawaii utolsó királynőjét

2020. április 12. 14:11 Múlt-kor

<

A cukor uralt mindent 

Liliuokalani királynő regnálása alatt a 19. század végére a cukor vált a hawaii monarchia fő exportcikkévé. Hawaii már évtizedekkel ezelőtt is a legjelentősebb cukortermelő államok közé tartozott, de az új, modern, ipari léptékű termelési módszerek, és az ezekhez passzoló, óriásivá nőtt cukorültetvények az első helyre emelték a cukor szerepét a hawaii gazdaságban.

1866 és 1879 között a cukortermelés 250 százalékkal növekedett. A Maui szigetén lévő Hawaiian Commercial and Sugar Company 1890-ben egymaga 12 ezer tonna cukrot termelt. Az 1890-es évekre ezek az új cukorültetvények munkások ezreit foglalkoztatták.

Az amerikai és európai üzletemberek folyamatosan vásárolták fel a cukorültetvényeik mellett lévő, környező földterületet és hatalmas földbirtokokat hoztak létre. Hatalmuk és befolyásuk a földterületekkel párhuzamosan növekedett a Hawaii királyságban.

1890-ben az Egyesült Államok kongresszusa megszavazta a „Tariff Act-nak” nevezett törvényt, amely érzékenyen érintette a hawaii cukortermelőket. Korábban a Hawaiiról az USA-ba érkező cukorra alacsony vámot vetettek ki, de az új törvény értelmében a vámtarifa az egekbe szökött, és feltornázta a cukor árát az amerikai piacon. Az új törvény összeomlással fenyegette a monarchia cukoriparát.

Az ültetvényesek egy merész tervvel álltak elő és a cukortermelés életben tartása érdekében puccsot szerveztek a királynő ellen. A sikeres államcsíny után pedig Hawaii amerikai annexióját akarták elérni, hogy a cukortermelőknek nem kelljen vámot fizetni termékeik után.

A bukás

A puccs élére természetesen egy amerikai üzletember, Sanford Dole állt. Dole a cukorültetvényesek támogatását élvezve 300 amerikai tengerészgyalogossal a háta mögött 1893 januárjában betört a Honoluluban álló királyi rezidenciába, az Iolani-palotába. A királynő vérontástól tartva megadta magát. Liliuokalanit lemondatták trónjáról és Dole irányításával egy ideiglenes kormány vette át a hatalmat. Hamarosan kikiáltották a Hawaii Köztársaságot, amely ellen formálisan az Egyesült Államok elnöke, Grover Cleveland tiltakozott.

Liliuokalani1895-ben megpróbálta visszaszerezni trónját, de az idegen tőkések állták a sarat, a felkelés elbukott. Liliuokalanit árulás vádjával bíróság elé állították és öt év kényszermunkára ítélték, amelyet végül házi őrizetre módosítottak. A bukott királynőnek egy hálószobával kellett beérnie az Iolani-palotában. Cserébe az ítélet enyhítéséért,  Liliuokalani aláírta a hivatalos lemondó nyilatkozatát.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Így buktatták meg az amerikaiak Hawaii utolsó királynőjét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra