Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hóemberóriások és szánkóparadicsomok: fotók a múlt század havas teleiről

2020. december 24. 11:54 Múlt-kor

Nagy valószínűséggel idén sem lesz fehér karácsonyunk, így ha havat szeretnénk látni, akkor emlékeink között kell kutakodnunk és sokunknak nem is keveset kell visszamennünk az időben. Az országot ugyanis 2002-ben borította utoljára jelentős hótakaró. A Fortepan fotóiból készült válogatás saját, szüleink és nagyszüleink havas teleit idézi fel.

<

Az Országos Meteorológiai Szolgálat pestszentlőrinci mérőállomásán rögzített adatok szerint 1994 és 2014 között karácsony első napjainak negyedében fordult elő, hogy több centiméteres hótakaró fedte a tájat. Így a fővárosi fehér karácsonyban eddig sem lehettünk biztosak, persze ez az adat vidékenként eltérő, a magasabban fekvő területeken élők jobban számíthatnak a havazásra.

Budapesten átlag ötévente fordul elő, hogy a karácsony mindhárom napja havas legyen, az elmúlt 100 év során pedig mindösszesen 15 alkalommal esett legalább 5 centiméter hó. 10 centinél vastagabb volt a hótakaró 1917-ben, 1927-ben, 1933-ban, 1963-ban, 1969-ben, 1970-ben és 1996-ban. 1935. december 24-én pedig 30 centiméter hó esett.

Télen kétféle szórakozáshoz biztosan elengedhetetlen a sok hó: a hóemberépítéshez és a szánkózáshoz. A szánkó az emberiség egyik legrégebbi szállító- és közlekedési eszköze. Azt viszont nem tudjuk, mikor épült fel az első hóember, de a középkorban már biztosan elterjedt volt az emberalakok hóból való megformálása. A világ eddigi legnagyobb hóemberét 2008-ban építették meg az Egyesült Államokban. Az Olympia nevet kapó női hóember 37,21 méter magasságával tartja a rekordot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hóemberóriások és szánkóparadicsomok: fotók a múlt század havas teleiről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra