Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Lángoló fáraó, feláldozott inka szüzek, tbc-s magyarok – hét híres múmia

2020. április 28. 08:13 Kulcsár Ádám

<

Lenin, a múmia

A korabeli hivatalos jelentések szerint agyvérzésben (valójában inkább szifilisz következtében) elhunyt Lenin családtagjai egyszerű temetést terveztek, az első bolsevik diktátor politikai utódai azonban úgy döntöttek, hogy bebalzsamozzák és közszemlére bocsájtják a vezért.

Az első kétbalkezes boncnokoknak azonban nem sikerült a formalinos tartósítás, így a fából készült, ideiglenes mauzóleumban elhelyezett holtest már Lenin halála után hat nappal, 1924. január 27-én szürkülni kezdett.

Február végén már orrán is fekete foltok jelentek meg, szemürege pedig besüppedt. A sebtében felállított hullakonzerváló bizottság a külföldi hűtőszekrényekben látta a megoldást.

Március közepén a földszínű, gyűrött fülű Lenint – akinek bőrén már egyre több barnás folt éktelenkedett, kezei kékeszöld színűre változtak, és a bomló testből áradt a hullaszag – lejegelték.

Ezután egy ukrán anatómust halállal fenyegettek meg, ha nem talál megoldást a szovjet vezető „rendbehozatalára”. Az ekképp „megbízott” szakember eltávolította a belső szerveket, ecetsavval kiöblögette a testüregeket, a beesett szemet üvegszemre cserélte, a penészfoltokat letörölgette, majd pedig formalinfürdőbe áztatta a holttestet.

Két hónap alatt az egykori munkásmozgalmi vezetőből szalonképes múmia lett.

Az azóta márványból készült mauzóleumot, valamint üvegkoporsót kapott tetemet az eltelt 90 év óta minden egyes évben egy időre elzárják a nyilvánosság elől, és miután leveszik hátulgombolós öltönyét (amelyből tízévente újat kap), majd megismétlik a bizarr fürdőt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Lángoló fáraó, feláldozott inka szüzek, tbc-s magyarok – hét híres múmia

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra