Hét borzasztó halálnem a viktoriánus Nagy-Britanniából
2019. november 20. 18:47 Múlt-kor
Túladagolt kiskorúak
A hangoskodó csecsemők megnyugtatása az emberiség történelme során örökös gondot okozott, és ma is sok fejtörést okoz a szülők körében.
A 19. században látszólag megtalálták a „varázsszert”: az ópiumot. Mai szemmel nézve szinte hihetetlen, hogy a szülők hajlandók voltak gyermekeiket eszméletvesztésig adagolni a súlyos függőséget okozó droggal, azonban ekkoriban egyéb híján fájdalomcsillapítóként, illetve altatóként a felnőttek is előszeretettel fogyasztották.
Nagy-Britanniában a legnépszerűbb, gyermekeknek szánt ópiumtinktúra a Godfrey's Cordial nevet viselte, és nagy népszerűségnek örvendett, különösen a munkásosztálybeli anyák körében, akiknek igen hamar vissza kellett térniük a munkába gyermekük megszületését követően.
Nem volt ritka eljárás, hogy a munkába induló édesanya annyi Godfrey's-t adott gyermekének, hogy az különösebb nyugtalankodás nélkül kibírja, amíg ő haza nem ért.
Sajnos azonban igen gyakoriak voltak a nem szándékos túladagolások – egy 1854-es becslés szerint az ópiumhoz kapcsolható halálesetek háromnegyede ötéves vagy kisebb gyermekek túladagolását jelentette.
Napjainkban szerencsére a behatóbb és szakszerűbb szabályozásnak köszönhetően a gyermekeknek adott gyógyszerek – bár sok esetben továbbra sem tökéletesek – sokkal szigorúbb felügyelet alatt vannak, mint a 19. században.