Házasságba kényszerítéssel és terrorakcióval is próbálkoztak túlvilági szellemek az újkori Nagy-Britanniában
2019. december 12. 17:45 Múlt-kor
A késdobáló kísértet
A 19. században is előfordult még, hogy a kevésbé becsületes emberek mások tulajdonára is szellemek segítségével tettek szert.
Egy ilyen bűncselekmény 1810-ben is a bíróság elé került: egy Margaret Salter nevű nő egy bizonyos Mary Andersont vett célba az átveréssel, akivel egyazon épületben béreltek szállást.
Salter már a kezdetektől igen különösen viselkedett: szertartásokat végzett, amelyek során fehér szövetből vágott darabokat vetett a kandallóba, homokkal teli teáscsészét vett körbe papírfigurákkal, illetve főzelékkel kínálta Andersont, amelybe titokzatos port hintett.
Egy napon a két nő együtt ült a szobában, amikor látszólag a semmiből egy kés állt bele a falba. Salter szerint egy Richard Connors nevű férfi szelleme volt az elkövető, aki Anderson legbecsesebb értékeit akarta magának. A naiv nő ezt elhitte, és végül egy muszlin- és egy pamutruhát, egy alsószoknyát, egy fűzőt és öt sapkát is átadott Salternek, hogy a szellemhez juttassa őket.
Richard Connors valóban létező ember volt, azonban nem volt halott. Rendszeres látogatója volt a háznak, és később feleségül is vette Saltert. Anderson idővel rájött, hogy átverték, és feljelentést tett Salter és Connors ellen. A bíróság egy shilling pénzbüntetésre és 12 havi „javítóházra” ítélte Saltert, míg Connors felmentésben részesült.
Az eset nem egyedi: a korban gyakori volt, hogy egyes falusiak mások jószágait szellemnek öltözve lopták el, illetve az útonállók is sokszor fehér lepelben rémisztették meg áldozataikat. A természetfeletti erőkbe vetett általános hit gyakran segítette a bűnözőket céljaik elérésében.