Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Einstein „undorítónak” tartotta idősebb fia pályaválasztását

2019. február 12. 17:20 Múlt-kor

<

Családi különbségek

1927-ben Hans Albert Einstein megismerkedett első feleségével, Frieda Knechttel. Az Albert szerint „jellegtelen” nő kilenc évvel volt fiatalabb Hans Albertnél, akinek édesapja rendkívüli módon ellenezte a kapcsolatot – a sors fintora, hogy ugyanúgy viszonyult fia házasságához, mint saját szülei az övéhez. Arról igyekezett meggyőzni fiát, hogy ne legyen gyermekük, mert előbb-utóbb úgyis el akarja majd hagyni feleségét. Albert sosem fogadta el teljes mértékben Friedát, azonban hozzáállása idővel toleránsabbá vált.

Hans Albert és Frieda házasságából végül három gyermek született, azonban csak egyikőjük érte meg a felnőttkort. Végül doktori fokozatot is szerzett a technikatudományban Németországban, azonban nem tudta sokáig kamatoztatni az országban.

1933-ban az eddigre szintén Németországban élő Albert elhagyta az országot a nácik hatalomra kerülését követően. Arra biztatta fiát, ő is tegyen így. Hans Albert végül 1938-ban hagyta el Németországot, és az Egyesült Államokba, a dél-karolinai Greenville városába költözött. Itt a földművelésügyi minisztériumnak dolgozott, az egyik szakterületének számító üledékvándorlást tanulmányozva. Rövidesen Kaliforniába, a California Institute of Technology-nál folytatta munkáját, majd 1947-től a Kaliforniai Egyetem berkley-i kampuszán tanított hidraulikát. Ezen idő alatt végig levelezett édesapjával. Karriertanácsokat is kért tőle, de átbeszélték közös sikereiket és családjuk iránti aggodalmaikat is.

Habár kapcsolatuk sosem a rajongó fiú és mindent megadó apa viszonya volt, a két Einstein végül egy barátságos partnerséget alakított ki, amely hosszú időn át fennmaradt, és olykor érzelmesebb pillanatokba is átcsapott. Annak ellenére, hogy maguk mögött hagyták a régi vitákat, Albert élete végéig neheztelt fiára, amiért a fizika helyett a mérnöki pályát választotta. Hans Albert azonban fel tudta mutatni saját díjait, például Guggenheim-ösztöndíját, az Amerikai Építészmérnökök Társaságától nyert ösztöndíjait, illetve a földművelésügyi minisztériumtól kapott elismeréseit – ezek egyike sem ért fel egy Nobel-díjjal, de mutatták, hogy Hans Albert elismert volt szakmájában.

A két férfit a családi tragédiák hozták közelebb egymáshoz. Amikor 1939-ben Hans Albert második és harmadik fia, a hatéves Klaus és az egy hónapos David is meghalt diftériában, Albert felidézte saját tapasztalatait első gyermeke elvesztéséről, amivel vigasztalni próbálta fiát. Miután Hans Albert két fiát is elvesztette, egyetlen megmaradt fia, Bernhard Caesar Einstein mellé pedig feleségével örökbe fogadtak egy lányt, Evelynt, sokkal közelebbivé vált édesapjával való kapcsolata.

Albert Einstein 1955-ben hunyt el. Ekkoriban a Princeton Egyetemen tanított, és a beszámolók szerint Hans Albert igen sok időt töltött vele halála előtt. Három évvel ezután Frieda is elhunyt. Hans Albert ugyan újranősült, de ebből a házasságból nem született gyermek. Maga Hans Albert 1973. július 26-án hunyt el szívelégtelenségben. Fia, Bernhard fizikát és technikát egyaránt végzett Zürichben, és 2008-as haláláig több találmányt is szabadalmaztatott az Egyesült Államokban. Fogadott lánya, Evelyn ennél szerencsétlenebb sorsú volt: egy válást követően nincstelenné vált és hajléktalanként élt, amíg meg nem sikerült egyeznie a nagyapja örökségét kezelőkkel, akik addig teljességgel kihagyták őt mindenfajta anyagi haszonból. Evelyn Einstein 2011-ben hunyt el.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Einstein „undorítónak” tartotta idősebb fia pályaválasztását

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra