Az első ruha 70 ezer éves
2003. augusztus 21. 10:54
A rágótetvek génvizsgálatával azonosították az első ruhadarab korát
<
Pediculus humanus humanus |
Az emberen élősködő rágótetvek különböző családjainak élőhelyváltoztatása a ruhaviselés szokásának kialakulásával függ össze. A ruha megjelenésével ugyanis a fejtetvek egyik fajtája ruhánkba költözött és így ruhatetűvé vált.
A kormeghatározás a rágótetvek genetikai diverzifikáltsága alapján lehetséges - ugyanis minél változatosabb egy tetűfajta genetikai állománya, annál idősebb. A legdiverzifikáltabb génállományú afrikai tetvek a legidősebbek. A fejtetvek (Pediculus humanus capitis) pedig jóval diverzifikáltabb génállományúak, mint a belőle kialakuló ruhatetvek (Pediculus humanus humanus).
Ugyanilyen módon a hajtetvek genetikai vizsgálata mutathatja majd meg, mikor indult meg az ember szőrtelenedése, mely leválasztotta e fajtát a tetű rokonságról.
Régészeti és genetikai bizonyítékok szerint az ember 50-100 ezer éve hagyta el Afrikát, pontosan az emberi tetű kialakulásának idején. A szövés kialakulása 27 ezer éve történhetett, legalábbis egy agyagba ragadt ruhadarab tanúsága szerint. A legrégibb varrótű pedig 40 ezer éves.