Bementek a múzeumba átöltöztetni a Szűzanyát
2010. június 28. 11:45
Hungaria Sacra - Öltöztetős ábrázolások, szakrális textilek Magyarországon címmel nyílt kiállítás a balassagyarmati Palóc Múzeumban - írja a műemlékem.hu.
„Ez a tárlat egy háromrészes kiállítássorozat második üteme. Az első a szűkebb palócföld ilyen ábrázolásait mutatta be, míg a harmadikban már európai kitekintést kívánunk adni” – mondta el a műemlékem.hu-nak a balassagyarmati Palóc Múzeum igazgatója. Lengyel Ágnes néprajzkutató hozzátette: az öltöztetős ábrázolásokat korábban összefüggően nem kutatták, így a kiállítás egyúttal egy tudományos munka bemutatása is.
Ugyan más kultúrákban a különböző istenségek szobrait valószínűleg már az ókorban is öltöztették, a legkorábbi ilyen fennmaradt alkotások Magyarországon a 18. századból valók. Ebben szerepet játszik a szobrok-bábuk időnek kevésbé ellenálló kialakítása is, hiszen az öltöztetéshez mozgatható végtagokkal kellett ellátni őket.
Mind búcsújáró helyeken – ahogy ezt a napokban megnyílt tárlat bemutatja –, mind kisebb településen fennmaradt azonban néhány ábrázolás, amellyel meglepően személyes kapcsolatban voltak, vannak a hozzá közel állók. Kicsit más szinten is, mint a hivatalos katolicizmus, az apróbb településen a népi vallásosság részeként.
„Amikor az előző tárlatot rendeztük palócföld öltöztetős ábrázolásairól, a szandai Szűzanya szobrot csak azután kaptuk meg, hogy kiállítsuk a múzeumban, miután a falu elbúcsúzott tőle. A betegekhez házhoz vitték” – mondta Lengyel Ágnes. „S mivel elég hosszan volt a kiállításon, egyszer csak megjelentek a helyi asszonyok és átöltöztették, hiszen a különböző vallási ünnepek táján más más színű ruha dukál.”
Ujjával fizetett a gúnyolódásért – a cikk folytatása és további képek a műemlékem.hu magazinjában