Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ötezer éve készítették az első márkajelzéseket

2008. április 29. 16:00

A termékekre elsőként az ókori Mezopotámiában, a városi kultúra és az írás szülőhazájában kerültek márkajelzések - állítja David Wengrow, a londoni University College régésze.

<

A falusias körülmények között élő mezopotámiaiak nagyjából 8000 évvel ezelőtt kezdték személyes kőpecsétjeikkel lezárni az általuk készített termékeket: az ételek és italokat lezáró edényekre kerülő agyazárról így könnyen azonosítani lehetett annak előállítóját, illetve áttételesen minőségét is.

A városiasodás kezdetével - közel 5000 évvel ezelőtt - aztán a városlakóknak egyre több, bizonytalan eredetű termékkel kellet együtt élniük. Wengrow szerint a szimbólumok és pecsétek alkalmazása nagyon fontos volt: az ugyanis az adott termékek, így az olajok és borok eredetéről és minőségéről tartalmazott nagyon fontos információkat.

A kutató a Current Anthropology című szakfolyóiratban megjelent tanulmányában (Prehistories of Commodity Branding) bemutatja, hogy ezek a pecsétek egyfajta minőségbiztosítási szerepet töltöttek be, így rögtön látható volt, hogy az adott produktum mennyiben illeszkedik az elfogadható minőségű termékek közé.

A legtöbb hasonló pecsét Uruk városából került elő, ahol 5000 évvel ezelőtt nagyjából 20 ezren élhettek. A pecséteken látható képeket - amelyek egyébként az első sorozatban gyártott képek is - sokáig műalkotásoknak tekintették, ám azok sokkal valószínűbb, hogy világ első márkajelzései lehetnek - állítja Wengrow.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ötezer éve készítették az első márkajelzéseket

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra