Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Maszkulin identitást erősítettek az őskori idolok

2007. november 8. 10:00

Három nyugat-dunántúli megye - Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye - közös tárlatán az újkőkortól egészen a rézkorig ívelnek a térség plasztikus emberábrázolásai.

<

A kiállítás 178 műtárgya közül 154 emberábrázolás. Közülük 95 idol Szombathely környéki lelőhelyről származik, 65 szobrocskát egyetlen objektum környékén, feltételezhetően egy őskori szertartáshelyen találtak - mondta Vándor László, Zala megyei múzeumigazgató. Ilon Gábor, Vas megye régész-igazgatóhelyettese kiemelte: ezen a kiállításon láthatók első alkalommal a Vas megyei Dunántúli Vonaldíszes Kerámia (DVK) kultúrájából származó emberábrázolások. A régészeti leletek a kiállítás előkészítésének utolsó napjaiban Torony község környékén, egy lakópark építését megelőző feltáráskor kerültek elő.

A kiállítás egyik érdekessége a nagycenki idolpár. A Sopron-Szombathely közötti vasútvonal ívkorrekciójának feltáráskor a régészek az Arany-patak közelében egy újkőkori falu maradványaira bukkantak. Környékén, egy kisméretű gödörből két, agyagból megformázott női idol töredékei kerültek elő. Azonos a szobrocskák készítési technikája, anyaga, díszítése, mindössze méreteikben, arányaikban különböznek egymástól. Mindkét idolt - mint valami áldozati tárgyat - öt darabra törve, arccal a föld felé ásták el.

A művészien megformált, karcolt jelképekkel díszített plasztikus emberábrázolások fontos szerepet játszhattak az őskori ember mindennapjaiban és a hitvilágában. A késő neolitikum és a rézkor időszakában egyre gyakoribbak voltak a férfiábrázolások, ami átrendeződésre, a nemek társadalmi pozíciójában bekövetkezett változásra, a férfiak vezető szerepének erősödésére utal - fogalmazta meg Ilon Gábor.

A kiállításon a legújabb régészeti leleteken kívül a már évtizedek óta, nemzetközileg is jól ismert, leglátványosabb műtárgyak - sormási, petriventei, becsehelyi, becsvölgyei, szentgyörgyvölgyi, zalaszentbalázsi idolok - is megtekinthetők. A kiállítás december 5-ig látható az egervári várkastélyban. A regionális régészeti kutatás anyagából készült tárlatot 2008-ban Kőszegen a Vármúzeumban, Keszthelyen, a Balatoni Múzeumban, majd Nagycenken, a Széchenyi István Emlékmúzeumban is bemutatják.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Maszkulin identitást erősítettek az őskori idolok

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra