Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Földrengés segítette az icénusok királynőjét

2007. június 29. 11:00

Kétezer évvel ezelőtt a rómaiak elleni felkelést vezető icénus királynőt, Boudiccát egy hatalmas földrengés és az azt kísérő természeti események segítették a törzsek egyesítésében.

<

BBC History Magazine legújabb számában közzétett tanulmány szerint egy angol ókorkutató és egy geológus arra jöttek rá, hogy az icénusok felkelésének kezdetén egy korábban figyelmen kívül hagyott, hatalmas földrengés rázta meg a szigetország délkeleti részét, és azt akkor sokan a Boudiccát támogató istenek jeleként azonosították.

A felkelést övező hasonló természeti eseményeket egész mostanáig csupán a történetírói fantázia szüleményének tartották. Raphael Isserlin klasszika filológus azonban az ókori szövegek újbóli áttanulmányozása után arra jutott, hogy azok legtöbbje valós eseményeken alapulhatott. Az ókori auktorok ugyanis a földrengés minden jelét, így a Győzelem istennője szobrának leomlását, a furcsa hangokat és a vérvörössé váló tengert is megörökítették. Szerinte az akkori, igen komoly földmozgás a Római Birodalom britanniai vallási és politikai központját, Colchestert sújtotta, és a felkelők ezeket az eseményeket kihasználva erősödhettek meg.

A kutatónak a Brit Földrajzi Felmérés szakértője, Dr. Roger Musson bevonásával sikerült bebizonyítani az állítást. Musson szerint ugyanis a szövegekben megjelenő hang leírása tökéletesen ráillik a földrengésre, míg a tenger színváltozását a tengerbe hullott agyag okozhatta. A vizsgálat során egy későbbi párhuzammal dolgoztak: Colchester városában ugyanis 1884-ben Anglia történetének egyik legnagyobb földrengése pusztított. A 4,7-es erősségű rengés következtében hatalmas zaj kíséretében közel 1200 épület omlott össze, és a tenger akkor is vörössé vált.

A rómaiak elleni gyűlöletet a rendkívül magas adóztatás és az erőszakos besorozások váltották ki. A zendülés során a felkelők kezdetben sikereket arattak, keletről a középső területek felé haladva dúlták fel a maiColchester, London és St. Albans rómaiak lakta városait. A brit sziget akkori helytartója, Gaius Suetonius Paulinus tízezer jól képzett legionáriust állított hadrendbe, és Észak-Walesből indulva valahol a mai Birmingham környékén - vagy talán éppen ott - felvette a harcot Boudicca kétszázezer fősre duzzadt seregével. Az ütközet római győzelemmel zárult, a legenda szerint pedig Boudicca ezt követően itta ki a méregpoharat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Földrengés segítette az icénusok királynőjét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra