Kiállítás a terezini gettó fiúgyerekeinek titkos folyóiratáról
2005. május 10. 13:34
Miről álmodhattak, mi foglalkoztathatta, miről írhattak a terezini gettóban sínylődő gyerekek, hogyan lehetett egy csepp emberséget csempészni az embertelenségbe? A válasz megtalálható a Vedem-et, a kis foglyok titkos folyóiratát bemutató kiállításon, amelyet a II. világháború befejezésének 60. évfordulója tiszteletére rendezett a budapesti Cseh Centrum és az Aranytíz Művelődési Központ.
<
1943 júliusáig a folyóiratot a gettó irodájában gépelték titokban, később kézzel írták. Egyetlen példányban jelent meg, minden pénteken, amikor a szerzők közösségi estéken felolvasták cikkeiket. Az összes Vedem kb. 800 oldalt tesz ki. Utolsó száma 1944. július 30-án jelent meg, mielőtt a fiatal szerzőket deportálták, s többségük Auschwitzban lelte halálát. A kiállítás anyagát a Terezini Emlékhely, a jeruzsálemi Yad Vashem Múzeum, a prágai Zsidó Múzeum és a Cseh Nemzeti Filmarchívum, valamint magángyűjtemények alapján állították össze. A tárgyakat hat tematikus blokkba rendszerezték, amelyek a gettó mindennapjaival, a kis foglyok sorsával, a Vedem keletkezésével és fejlődésével, s Petr Ginz, a folyóirat alapítójának életével ismerteti meg a látogatót.
A kiállítás anyagába bekerült Petr Ginz néhány rajza is. Az ifjú művész 2003-ban, a Columbia tragédiája után vált világszerte ismertté, ugyanis Ilan Ramon, az első izraeli űrhajós magával vitte az űrhajó fedélzetére Petr Ginz A Föld látképe a Holdról című képét. Ez év januárjában cseh csillagászok egy aszteroidát neveztek el az Auschwitzban meggyilkolt fiú tiszteletére. A kiállítás május 23-ig látható az Aranytíz Művelődési Központban (V. Arany János u.10).
(Panoráma)