Virtuális séta a XIX. századi Szent György téren
2005. április 22. 10:26
A budavári Szent György tér 130 évvel ezelőtti épületeinek háromdimenziós makettjei között tehet virtuális sétát, aki ellátogat a Budapesti Történeti Múzeumba (BTM); a májustól megtekinthető új látványosságról az intézmény tájékoztatta az MTI-t.
Az I. kerületi Szent György tér mai, száz, valamint százharminc évvel ezelőtti épületeit és környezetét speciális háromdimenziós szemüvegen keresztül tekintheti meg a közönség a múzeum vetítőtermében. A letűnt korok utcáin egy - régészeti kutatások és gyűjtemények alapján kifejlesztett - szoftver segítségével tehetnek virtuális sétát a nézők; a múzeum a Nemzeti Kulturális Alapprogram pályázatán nyert támogatást a számítógépes program elkészítésére és a technológia telepítésére. `A múzeumok körében manapság világszerte nagyon népszerű az úgynevezett reality center, valóság központ bevezetése` - mondta az MTI-nek Nyúli Gábor, a szoftverfejlesztő cég munkatársa.
A tudományos kutatások eredményeit háromdimenziós számítógépes formában bemutatni szerinte látványos dolog, nagy élmény a közönség számára. A tökéletes térhatású képi élményhez a nézőknek speciális szemüveget kell feltenni, amellyel a falra vetített képek háromdimenziós látvánnyá válnak. A 16 perces, számítógépes animációval készült filmet egyszerre ötvenen tekinthetik meg; a virtuális sétát május 2-tól tehetik meg az érdeklődők tájékoztatott Magyar Károly, a múzeum középkori osztályának helyettes vezetője.
A projektben közreműködő szakember kifejtette, azért döntöttek a Szent György téri időutazás mellett, mert a Budai Várnak ez a része rengeteget változott az elmúlt százharminc évben, ugyanakkor sok fénykép, korabeli terv és grafika segítette a valósághű háromdimenziós film megalkotását. Három egymást követő rész mutatja be a tér épületeit: először a mai, majd a száz évvel ezelőtti teret lehet körbejárni, a film végül százharminc évvel korábbra repíti vissza a nézőt. A napfényes utcákon végigkalauzoló animációs film igényességét jelzi, hogy az épületek ablakaiban tükröződnek a szemben lévő épületek és az égbolt, az árnyékokat is kidolgozták.
Magyar Károly hangsúlyozta, a telepített berendezések lehetővé teszik a múzeum számára, hogy más történelmi helyeket is bemutassanak ezzel a látványos technikával, "ez csak idő és pénz kérdése" - tette hozzá.
(MTI)