Orosz-magyar történész-kerekasztalt tartottak Moszkvában
2005. április 4. 09:39
Nem érdemes sajnálnunk a birodalmakat, sem nosztalgiát érezni irántuk: az ókor és a középkor termékei voltak, az újkor és legújabb kor már hanyatlásukat hozta, mára pedig törvényszerűen bomlottak fel mind - zárta az orosz-magyar történész kerekasztalt Andrej Szaharov, az Orosz Történettudományi Intézet igazgatója csütörtökön a moszkvai magyar kulturális intézetben.
Andrej Szaharov |
Szaharov és Szvák bevezetőjét nyolc előadás követte a téma legjelentősebb orosz és magyar kutatóitól. Andrej Medusevszkij az orosz abszolutizmus XVIII-XX. századi fejlődését vázolta fel, Pór János a felvilágosult abszolutizmust hasonlította össze a két birodalomban. Jelena Maraszinova az orosz birodalmi doktrína ideológiai és szociálpszichológiai aspektusát vizsgálta, míg Vagyim Trepavlov a birodalom mint multietnikus képződmény témáját boncolgatta. Az osztrák-magyar és orosz birodalmi kapcsolatok századfordulós állapotát elemezte Anatolij Ignatyev, illetve Gerő András, a Habsburg-intézet igazgatója. Végül Ahmed Iszkenderov és Romsics Ignác a két dinasztia birodalmának végjátékát értelmezte.
Az oroszországi magyar kulturális évadba illeszkedett Pintér Béla társulatának (Szkéné színház) fellépése is csütörtök este a moszkvai Mejerhold-központban, az erdélyi balladát barokk zenével elegyítő, groteszk Parasztoperájával.
(MTI)