Nyulak támadtak a római erődre Skóciában
2004. október 28. 13:00
A római légiók 2000 évvel ezelőtt épült erődítményeinek és őrtornyainak újabban nyúlhordák támadásait kell kiállniuk Skóciában.
A legveszélyeztetettebb helyszínek között van a mai Ardoch közelében, Perthshire megyében lévő, i. sz. 80. körül emelt erőd. Az erődöt több mint 40 évvel Hadrianus falának felhúzása előtt építették, s jelenleg Nagy-Britannia legrégibb római határvédelmi erődje. Egyben az egyik legnagyobb is: a komplexum hat hektáron terül el.
A történészek szerint az erőd a Mons Grapius-i csata idején épült. Az ütközetben a kaledónok és Britannia római kormányzójának, Gnaeus Julius Agricolának a seregei csaptak össze.
A környéket azonban több száz nyúl lepte el, és üregeikkel telis-tele fúrták a bástyák alatt a földet.
David Woolliscroft, a Liverpooli Egyetem kutatója 15 éve dolgozik a terület feltárásán. A régész szerint "csak idő kérdése", mikor károsodik annyira az építmény, hogy már lehetetlen lesz helyreállítani.
A római erőd maradványai (Ardoch, Skócia) |
"Hasonló helyzetben van Skócia többi római kori ásatási helyszíne is. Van, amit már teljesen tönkretettek a nyúlüregek. A legkorábbi erődöket erdei fából és tőzegből emelték, így aztán ideális helyszínek arra, hogy a nyulak befészkeljék magukat. Az üregek miatt a különböző talajrétegek összecsúsznak, összekeverednek. Ugyanez történik a régészetileg értékes rétegekel is, ami azzal jár, hogy képtelenek leszünk rekonstruálni a hely történelmét" - panaszkodott Woolliscroft.
"A nyúlüregek azért is veszélyesek, mert rajtuk keresztül a természeti elemek akadálytalanul behatolnak az építményekbe. A szél és a víz okozta erózió aztán visszafordíthatatlan károsodást indít el az értékes leleletkben."
"Az ardochi erőd vitán felül Skócia legépebben fennmaradt római erődítménye, így tragikus volna, ha a nyulaknak köszönhetően a becses emlék az enyészetté válna."
Woolliscroft szerint ha a nyúlpopulációt nem sikerül ellenőrzött keretek között tartani, Ardoch "lényegében elveszettnek" lesz tekinthető régészeti értelemben.
Az ország épített öröksgének megóvásáért és megismertetéséért felelős kormányszerv, a Historic Scotland nemrégiben vizsgálatot indított. Azt szeretnék felmérni, milyen károkat okoztak és okozhatnak a történelmi műemlékekben a nyulak és egyéb vadak. A hivatal szóvivője elmondta: tárgyalásokat folytatnak az erőd tulajdonosaival, miként lehetne a környék nyúlpopulációját csökkenteni.
"Országunk régészeti lelőhelyeinek védelméről az ősi műemlékekről és régészeti területekről szóló törvény gondoskodik" - mondta a szóvivő. "A törvény szavát azonban Skócia nyúlüregeiben nem méltányolják kellőképp."