Spanyolnátha: visszatérhet
2003. november 19. 10:00
Több emberéletet követelt, mint az első világháború
<
A frontról hazatérő katonák egész országokat fertőztek meg
Nem volt menekvés |
A Nagy Háború éppen véget ért, és sok százezer katona zsúfolódott össze az európai városok kikötőiben, várva, hogy hazaszállítsák őket. Hogy a fertőzés honnan indult ki, azt nem lehetett tudni, de az első eseteket a Spanyolországból hazaérkezett amerikai katonákon regisztrálták, ezért kapta a "spanyolnátha" elnevezést. A szűk helyeken - csapatszállító hajók rakterében, vasúti szerelvényekben, hatalmas sátortáborokban összezsúfolódott katonák között villámgyorsan terjedt a járvány, és a hazatérők behurcolták minden országba, Új-Zélandtól Magyarországig, Szibériától Alaszkáig.
A háború nélkülözései közepette legyengült lakosság között kaszásként aratott a halál. Egész családokat irtott ki a járvány, Magyarországon áldozatául esett például Kafka Margit is. A betegeket nem tudták fogadni az akkori kórházak, a legtöbben otthon pusztultak el, megfelelő ápolás és gyógyszerek híján. A kórházakban sem volt jobb a helyzet. A cseppfertőzéssel terjedő vírus rendkívül fertőző volt, az orvosi maszk, kesztyű és köpeny sem nyújtott védelmet. Az áldozatok számát nálunk is több mint tízezerre becsülik. A holttesteket a korabeli járványügyi előírásoknak megfelelően gyakran elégették, vagy tömegsírba temették, amit mésszel fertőtlenítettek.
A városokban megállt az élet |
De a kutatók még messzebbre mentek: nemrégiben az "Emerging Infectious Diseases" című orvosi szaklapban, Jeffrey Taubenberger, az US Armed Forces Institute of Pathology munkatársa közzétette, hogy sikerült olyan mesterséges vírust előállítaniuk, amely több tulajdonságában megegyezik a spanyolnátha feltételezett kórokozójával. Mint elmondták, kutatásaik célja az, hogy olyan ellenanyagot dolgozzanak ki, amely ellenállóvá teszi az emberi testet az influenza ilyen halálos törzseivel szemben.